VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Kiekvienas rūpinasi, kad kūno svoris būtų idealus, tačiau kaip nustatomas kiekvieno asmens idealus kūno svoris? Tam taikomas KMI indeksas. KMI yra kūno masės indekso santrumpa. Šis indeksas, remiantis paprasta formule, išreiškia asmens svorio ir ūgio santykį. KMI = svoris (kg) / ūgis (m) / ūgis (m)  

Taigi, norint apskaičiuoti KMI Jums reikia žinoti tikslų savo svorį, kuris kaip žinoma kinta nuolatos… Šioje vietoje Jums puikiai pagelbės elektroninės svarstyklės, kurios greitai ir ypač tiksliai nustatys esamą svorį. O jei Jums tik svorio rodmenų nepakanka, galite įsigyti diagnostines svarstykles, kurios parodys ne tik kūno svorį, riebalinės masės, raumenų masės, kaulų masės procentinę dalį, bet ir pateiks rekomenduojamą paros kalorijų normą!

Nors KMI atspindi paprastą nutukimo lygį, organizme kaupiasi ir paslėpti riebalai, kurių neatspindi KMI reikšmė. Toliau pateiktame pavyzdyje aprašomi du atvejai, atskleisti kompanijos Omron atliktų tyrimų metu. Abiem atvejais asmenų ūgis ir svoris buvo beveik vienodas, o KMI indeksas normalus. Tačiau matuojant specialiu Omron BF510 kūno analizatoriumi, nustatyta, kad kūno riebalų procentinė dalis A atveju normali, o B atveju per didelė. Nors ir B atveju asmens svoris normalus, tikrasis riebalų kiekis aukštas dėl paslėptų riebalų, kurie lemia labai aukštą visceralinių riebalų kiekį, todėl padidėja susirgimų bendromis ligomis rizika, nors KMI indeksas ir normalus.

Kuno sudeties matavimas

Pagal PSO rekomenduojamus indeksus sprendžiama apie nutukimo lygį:

 • mažiau kaip 18.5 – nepakankamas svoris
 • 18.5 arba daugiau arba mažiau kaip 25 – normalus svoris
 • 25 arba daugiau ir mažiau kaip 30 – antsvoris
 • 30 ir daugiau – nutukimas

Kūno riebalų procentinė dalis ir viscelarinių riebalų lygis. Kūno riebalų analizė

Kūno riebalai skirstomi į poodinius riebalus, visceralinius riebalus ir kt., atsižvelgiant į tai, kurioje organizmo vietoje jie kaupiasi. Svarbu tai, kad visceraliniai riebalai yra labai susiję su susirgimo bendromis ligomis tikimybe.

Kas yra procentinis kūno riebalų kiekis?

Procentinis kūno riebalų kiekis – tai kūno riebalų masės dalis visos kūno masės atžvilgiu, išreikšta procento dalimis. Omron BF510 bioelektrinės varžos metodu apskaičiuoja jūsų kūno riebalų procentinę dalį pagal paprastą formulę.

Kūno riebalų procentinė dalis (%) = {kūno riebalų masė (kg) / kūno masė (kg)} × 100

Vyrų ir moterų kūno riebalų procentinės dalies klasifikacija reikšmingai skiriasi!

Žmonės dažnai neigiamai galvoja apie kūno riebalus, tačiau šis audinys labai svarbus organizme kaupiant energiją, apsaugant vidaus organus ir t. t. Per didelis riebalų kiekis taip pat kenkia, kaip ir per mažas. Kūno riebalų pasiskirstymas vyrų ir moterų organizme labai skiriasi, todėl skiriasi ir kūno riebalų procentinės dalies vyrų ir moterų organizmuose klasifikacijos sistema.

Ką reiškia visceralinių riebalų lygis?

Visceraliniai riebalai – tai vidaus organus supantys riebalai. Per didelis visceralinių riebalų kiekis siejamas su padidėjusiu riebalų kiekiu kraujyje, sukeliančiu tokias bendras ligas, pvz., hiperlipidemiją ir cukrinį diabetą, pabloginančiu insulino gebėjimą pernešti energiją iš kraujo ir panaudoti ją ląstelėse. Siekiant užkirsti kelią bendroms ligoms ar pagerinti būklę, svarbu pabandyti ir sumažinti visceralinių riebalų kiekį iki tinkamo lygio. Asmenų, kurių visceralinių riebalų kiekis didelis, pilvas dažnai būna didelis. Tačiau šis teiginys ne visuomet teisingas ir didelis visceralinių riebalų kiekis gali reikšti paslėptus riebalus.

Kas yra poodiniai riebalai?

Poodiniai riebalai – tai po oda susikaupę riebalai, kurie kaupiasi ne tik pilvo, bet ir rankų, klubų ir šlaunų srityse ir iškraipo kūno proporcijas. Nors šie riebalai nėra tiesiogiai susiję su padidėjusia susirgimo rizika, manoma, kad dėl jų padidėja širdies spaudimas ir atsiranda kitos komplikacijos. Šis prietaisas poodinių riebalų kiekio neskaičiuoja, tačiau dydis įtraukiamas į kūno riebalų procentinę dalį.

Ramybės būsenos medžiagų apykaita ir skeleto raumenys. Skeleto raumenų kiekio didinimas sportuojant

Skeleto raumenys – tai raumenys, prisijungę prie kaulų ir judinantys kūną. Šių skeleto raumenų išlaikymas ir didinimas labai susiję su ramybės būsenos medžiagų apykaita.

Kas yra ramybės būsenos medžiagų apykaita?

Neatsižvelgiant į jūsų aktyvumą, kasdienėms kūno funkcijoms atlikti reikalingas tam tikras mažiausias energijos kiekis. Kiekvieno asmens ramybės būsenos medžiagų apykaita – kalorijų kiekis, reikalingas aprūpinti organizmą mažiausiu energijos kiekiu yra skirtingas, atsižvelgiant į tokius kintamuosius: amžių, svorį, kūno sudėtį ir energijos sąnaudas.

60-70% kasdien sunaudojamos energijos skiriama ramybės būsenos medžiagų apykaitai. Įprastą dieną organizmas iš viso sunaudoja tokį kiekį energijos:

 • Ramybės būsenos medžiagų apykaita (60-70%) – Energijos kiekis, reikalingas gyvybinėms funkcijoms palaikyti.
 • Kasdienės veiklos medžiagų apykaita (20-30%) – Energija naudojama tokiems kasdieniams darbams: ėjimui į darbą, namų ruošai, pomėgiams ir kt.
 • Dietos sukelta termogenezė (10%) – Po valgio išskirta energija.

Vadinasi, daugiausia kasdien sunaudojamos energijos skiriama ramybės būsenos medžiagų apykaitai. Jei kasdien suvartojamo maisto kiekis viršija energijos kiekį, reikalingą šiems veiksmams atlikti, papildoma energija organizme kaupiama kaip riebalai.

Kas yra skeleto raumenys?

Raumenys skirstomi į vidaus organų, pvz., širdies raumenis ir prie kaulų prisijungusius raumenis, kurie judina kūną. Skeleto raumenų kiekį galima padidinti sportuojant ar užsiimant kita veikla. Organizmui senstant, ramybės būsenos medžiagų apykaita lėtėja.

Didžiausias ramybės būsenos medžiagų apykaitos lygis pasiekiamas vėlyvoje paauglystėje, po to kasmet palaipsniui mažėja. Dėl šios priežasties senstant sulėtėja kūno funkcijos, o svarbiausia – sumažėja raumenų kiekis. Raumenys, kurie net nenaudojami kūno dalims judinti, naudoja energiją visą dieną tam, kad išskirtų organizmui reikalingą šilumą ir šis procesas yra ramybės būsenos medžiagų apykaitos dalis. Sumažėjus raumenų kiekiui, sumažėja ir sunaudojamos energijos kiekis. Jei asmuo ir toliau suvalgo tokį patį kiekį maisto kaip ir būdamas jaunas, padidėja pilvo apimtis. Siekiant to išvengti, svarbu žinoti savo ramybės būsenos medžiagų apykaitą ir išlaikyti raumenų kiekį sportuojant. (šaltinis: Omron Healthcare)

Šiuo metu Sesetas.lt internetinėje parduotuvėje Omron kūno sudėties matuokliams taikomos nuolaidos iki 20%.

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Kūno sudėties matuokliai/svarstyklės, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Be Sociable, Share!

1 Comment for this entry

 • nuoroda parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Šaunus straipsnis 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *