Fotografuojame gamtą

balandžio 30, 2012
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)

Orai pastaruoju metu ne tik, kad pavasarėja, bet netgi, sakyčiau, vasarėja – dienos ypač šiltos ir šviesios tik ir traukia laukan. Tuoj pradės žydėti augalija, o tai reikš, jog atėjo puiki proga pradėti užsiiminėti gamtos fotografija, tačiau kaip tą reiktų daryti? Gamtos ir laukinės gyvūnijos fotografija, yra vienas sudėtingiausių fotografijos žanrų reikalaujantis ypač daug patirties. Pateiksiu keletą su tuo susijusių patarimų, kurie, tikiuosi, Jums padės žengti pirmuosius žingsnius gamtos fotografijos pasaulyje.

Fototechnika

Be fototechnikos, natūralu, negalėsite fotografuoti, dėl to apie tai reiktų pakalbėti pirmiausia. Peizažų ar augalijos fotografavimui ypač profesionalios fototechnikos naudoti nėra būtina, tačiau jei žadate fotografuoti laukinę gyvūniją, teks pakloti nemažai pinigų – tai brangus užsiėmimas. Profesionaliems peizažams fotografuoti pilnai pakanka fotoaparato kainuojančio apie 2000 Lt. Tiesa, su objektyvais sudėtingiau – geras plačiakampis kainuoja didelius pinigus. Iš pigesnių siūlyčiau Samyang 14mm f/2,8 – be abejonės geriausia vaizdo kokybe pasižymintis plačiakampis objektyvas šiame kainų segmente. Kas liečia laukinės gyvūnijos fotografiją, tai čia prireiks didžiulių išlaidų, mat neblogas teleobjektyvas kainuoja lygiai taip pat neblogus pinigus – nuo 2000 Lt. Jei žadate tuo užsiimti, turėkite omenyje, kad Jums reikės objektyvo su didesniu, nei 300mm židinio nuotoliu, tokio fotoaparato, kaip Canon 7D ar Nikon D7000 (arba, be abejo, geresnio),  kokybiško stovo, kamufliažinės aprangos, ir dar daug, daug, daug… 🙂

Daugiau apie objektyvus pasiskaitykite čia: Amžinas klausimas – kaip išsirinkti objektyvą.

Gedimino Uzdono fotografija

Pažinkite šviesą

Norėdami padaryti gerą nuotrauką gamtoje tikrai neimsite blykstės, Jūs naudosite natūralią šviesą, o kad ją galėtumėte panaudoti tikslingai būtina žinoti kokia šviesa kam fotografuoti yra geriausia. Nors galbūt ir Jums atrodo, jog fotografuoti giedrą vidurdienį turėtų būti tobula, tačiau yra priešingai – tai turbūt blogiausios apšvietimo sąlygos, kadangi šviesa yra ypatingai aštri, taip nuotraukose sukuriamas nenatūralus kontrastas, iškraipomos spalvos. Jei keliaujate fotografuoti laukinių gyvūnų, tai geriausia tą daryti būtų apsiniaukusią dieną, o jei fotografuosite peizažus ar augaliją, pasirinkite arba saulėtekį arba saulėlydį.

Prieikite kaip tik galite arti

Tas labai svarbu, kadangi gamtos fotografijos pradinukai dažnai pagrindiniam nuotraukos objektui skiria per mažai dėmesio – jis nuotraukoje būna per mažas. Jei tolumoje pamatėte šerną, žinokite, kad nuotraukoje jo nesimatys (nebent turite išties brangų teleobjektyvą), Jūs privalote prieiti arčiau. Prieš fotografuojant toli esantį gyvūną atrodo, jog nuotrauka bus graži, tačiau taip yra dėl to, jog Jums jį pastebėjus visas Jūsų dėmesys yra ten nukreipiamas, ir Jūs net nepastebite aplinkos, jos paprasčiausiai nebelieka. Nuotraukoje, deja, yra visiškai kitaip – fotografija perteikia objektyvesnę tikrovę, nei matome mes savo akimis, ir dėl to norėdami pabrėžti pagrindinį objektą turite paklusti įvairioms kompozicijos taisyklėms, ir, be abejo, tas pagrindinis objektas neturėtų būti mažas pilkas taškelis žaliame miško fone 🙂

Keliaukite!

Be keliavimo niekada neatrasite įdomių peizažų, naujų gyvūnų, spalvų ar kompozicijų. Galų gale, netgi nebūtina keliauti į užsienį, pakanka iš šiaurinės Lietuvos nuvykti į Pietinę, ar atvirkščiai, ir jau pamatysite skirtumą. Apžvelkite savo aplinką, ištyrinėkite ją, jei netoli Jūsų namų yra miškas – pirmyn į jį ieškoti naujų vaizdų fotografijoms. Jei norite rimtai užsiimti gamtos fotografija, turite būti pasiryžę daug laiko skirti buvimui toje gamtoje, kitaip nepadarysite nei gražių, nei daug nuotraukų, nes paprasčiausiai nebūsite įgavę pakankamai patirties.

Naudokite trikojį

Fotografijos mėgėjai bando vienas kitą pralenkti fotoaparatais, objektyvais, blykstėmis, ir panašiai, tuo tarpu profesionalai varžosi stovais ir jų galvomis. Stovas yra svarbus fotografuojant gamtoje, o ypač fotografuojant laukinę gyvūniją. Kodėl? Jei diena apsiniaukusi, jei naudojate 300mm teleobjektyvą, privalėsite naudoti arba milžiniškas ISO reikšmes, arba sąlyginai ilgus išlaikymus, kad išgautumėte šviesią nuotrauką. Naudodami 300mm teleobjektyvą jau prie 1/100 išlaikymo nuotrauką greičiausiai suliesite fotografuodami iš rankos, tuo tarpu jei fotoaparatas saugiai stovės ant stovo, o fotoaparato užuolaidėlę valdysite nuotoliniu valdymu, galėsite naudoti nors ir 1/20 išlaikymą – nuotrauka bus ryški, jei Jūsų fotografuojamas objektas nesujudės.

Juozo Šmatausko nuotrauka

Darykite daug nuotraukų skirtingais nustatymais

Tai labai svarbu, kadangi tik šiuo būdu atrasite kokie nustatymai kokią nuotrauką sukuria, ir kaip reiktų elgtis su

fotoaparatu, kad jis Jums padarytų tobulą kadrą. Pavyzdžiui kuomet fotografuosite žydinčią obelį, pažaiskite su skirtingais baltos spalvos balanso nustatymais, su skirtingais išlaikymais, ISO jautrumais, diafragma, ir panašiai, ieškokite kokie nustatymai Jums duos geriausią rezultatą, o atradę – įsiminkite, arba…

Užsirašinėkite

Tą darykite lyg virtuvės šefas ieškantis naujų receptų, naujų skonių. Visuomet atradę kažką naujo, radę gražią vietą ar tinkamus nustatymus, užsirašykite. Jei fotografuosite stirną, ir ji nuo Jūsų pabėgs – taip pat užsirašykite, kaip viskas įvyko, kad pastebėtumėte savo klaidas ir vėliau galėtumėte jų išvengti. Taip ne tik lengviau atsiminsite, bet ir po kurio laiko galėsite pažiūrėti kaip tobulėjate.

Ir be abejo, eksperimentuokite

Tą paminiu turbūt kiekviename mokomajame straipsnyje, ir ne be reikalo – aplamai visus menus jungia vienas dalykas, tai eksperimentavimo taisyklė reiškianti, jog be eksperimentavimo neatrasite nieko naujo ir Jūsų darbai niekuomet neišsiskirs iš minios. Ieškokite naujų perspektyvų, naujų kampų, atsigulkite, įlipkite į medį, nerkite po vandeniu, darykite viską, kas, Jūsų manymu, leis atrasti naują požiūrį į seną objektą ir galiausiai susikursite savo stilių, padarysite nuotraukas išsiskiriančias iš minios kitų.

Ačiū, kad skaitėte, tikiuosi, jog straipsnis buvo naudingas ir dabar išėję į mišką su fotoaparatu geriau žinosite ką daryti. Iki kito karto, sėkmės!

Straipsnio ir nuotraukų, kur nenurodyta kitaip, autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.
Elektroninis paštas: gytis.dovydaitis@fotofabrikas.lt

Taip pat Jums gali būti įdomūs šie straipsniai:

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (6 votes cast)
Fotografuojame gamtą, 10.0 out of 10 based on 6 ratings
Be Sociable, Share!

1 Comment for this entry

 • Gintare, floriste parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Augalija turi graziausius gamtos peizazus. Nuotraukuose uzfiksuoti vaizdai visada graziausi buna tie kurie susije su gamta ir augalija. Tai graziausias gamtos reiskinys. Bet kada galime pamatyti kazko naujo ir neatrasto tame.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *