HDR Fotografija

kovo 23, 2012
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (10 votes cast)

Turbūt ne kartą yra tekę internete pamatyti gan keistas fotografijas pasižyminčias iškreiptomis spalvomis ir jų ryškumu. Pažiūrėkite į pavyzdžius ir suprasite apie ką aš – tai HDR fotografijos darbai pasižymintys ypač plačiu dinaminiu diapazonu. Ką tai reiškia? Dinaminis diapazonas yra šviesumo skirtumas tarp šviesiausių ir tamsiausių kadro zonų. Gamtoje jis milžiniškas, deja, tačiau fotoaparatai nėra tobuli dėl ko nuotraukose jie dinaminį diapazoną susiaurina šimtus kartų.

Mindaugo Tamulio nuotrauka Uostas HDR

Specialių foto-manipuliacinių metodų pagalba galima siaurio diapazono nuotrauką paversti į plataus – HDR (High Dynamic Range). Šiuo metu yra sukurta begalė programų HDR vaizdams kurti, tad šis procesas tapo ypač paprastas. Šįkart supažindinsiu su nemokama programa Luminance HDR, kurios pagalba galite kurti pilnaverčius HDR vaizdus.

Luminance HDR

Tai ganėtinai naujas produktas, nuolat atnaujinamas ir tobulinamas, o kas geriausia – visiškai nemokamas. Programą parsisiųskite iš šio tinklapio.

Fotografavimas

Tik programos HDR vaizdams kurti nepakanka, savaime aišku, jog reikia turėti ir nuotraukų. HDR nuotraukoms ruošti yra du keliai, arba galite pastatyti fotoaparatą ant stovo ir padaryti ~8 nuotraukas tik skirtingais išlaikymais, arba tiesiog galite fotografuoti RAW formatu, kurį vėliau galėsite nesunkiai apdoroti kompiuteriu. Pats renkuosi antrąjį kelią – taip sutaupau laiko, be to galiu fotografuoti ir judančius vaizdus, tad apie nuotraukų ruošimą iš RAW failų dabar ir papasakosiu.

Esmė darant HDR fotografijas yra HDR nuotraukų ruošimo programai pateikti kuo daugiau informacijos apie šviesos intensyvumą įvairiose nuotraukos vietose, tas padaroma sukuriant keletą tokių pačių nuotraukų, tik skirtingai šviesių. Kadangi šįkart dirbsime su RAW failu, tai darysime 7 nuotraukas nustatydami Exposure tokia seka: -4 , -2,5 , -0,75 , 0 , +0,75 , +2,5 , +4.

RAW atsidarymas

Tą siūlau daryti naudojant Adobe Camera Raw programinę įrangą – ji pasižymi ypač didele nustatymų gausa. Jei turite Photoshop, galite nesirūpinti – jame Camera Raw yra integruota.

Taigi:

 1. Atsidarome nuotrauką per Camera Raw.
 2. Einame ant exposure ir nustatome –4.
 3. Spaudžiame Save Image, pasirenkame kur nuotrauka bus išsaugota, prie pavadinimo, kad paprasčiau būtų nuotraukas rūšiuoti, prirašome nustatyto Exposure reikšmę ir išsaugojame.
 4. Taip darome dar 6 kartus nustatydami Exposure pagal aukščiau minėtą seką, tai yra: -4 , -2,5 , -0,75 , 0 , +0,75 , +2,5 , +4 .

Dirbame su Luminance HDR

Jei jau turime pasiruošę fotografijas HDR ruošimui, įsijunkime Luminance HDR programą ir kibkime prie darbo!

 1. Įsijungę programą renkamės New HDR image.
 2. Spaudžiame Next ir renkamės Add Images.
 3. Atsidariusiame lange susirandame savo nuotraukas, visas apibraukiame ir spaudžiame Open.
 4. Jei nuotraukas išsaugojote JPEG formatu, greičiausiai prie visų jų Exposure reikšmė bus –10, tačiau tai ne problema – tiesiog pasirinkite nuotraukas ir ties Selected Image Exposure nustatykite kokia Exposure reikšmė buvo nustatyta prie kiekvienos nuotraukos jas redaguojant Camera Raw programa.
 5. Naujai atsidariusiame lange tiesiog spaudžiame Next – jis skirtas redaguoti nuotraukoms, kuomet HDR daromas ne iš vieno RAW failo, o iš kelių atskirų fotografijų.
 6. Dabar kol kas tiesiog pasirinkite Profile 1 nustatymą, ir spauskite Finish, vėliau galėsite eksperimentuoti nustatymų profiliais ir ieškoti geriausio rezultato.
 7. Ką gi, dabar matome savo fotografiją paruoštą HDR tonavimui. Tiesiog renkamės ką nors iš kairės pusės ir stebime rezultatą.
 8. Radę kažką, kas labiau priimtina Jūsų akiai, žvilgtelime į kairę ekrano pusę – paeksperimentuokime su nustatymais ir stebėkime rezultatą. Nepamirškite po kiekvieno pakeitimo paspausti Tonemap, tik taip matysite rezultatą. Taip pat ties Result Size nusistatykite opciją pagal Jūsų kompiuterio pajėgumą – ten nustatoma nuotraukos rezoliucija, kurią matote dešinėje.
 9. Pasiekę mus tenkinantį rezultatą, ties Result Size nusistatykime didžiausią leidžiamą reikšmę, spauskime Tonemap, ir rinkimės Save As, tada pasirinkite kur išsaugosite savo nuotrauką, ir darbas baigtas!

Gautą nuotrauką dar galite paredaguoti kitomis nuotraukų redagavimo programomis, jei rezultatas Jūsų iki galo netenkina. Nepamirškite eksperimentuoti – nustatymų ir galimybių HDR fotografijoje yra begalės, tad kuo daugiau laiko praleisite eksperimentuodami ir tyrinėdami nustatymus, tuo galiausiai geresnio rezultato pasieksite.

Tiesa, neapsiribokite tik Luminance HDR programa, HDR nuotraukų kūrimui programų yra labai daug, ir jos visos turi savų pliusų bei minusų. Labai rekomenduoju pabandyti Photomatrix PRO, taip pat galite išbandyti Photoshop integruotą HDR nuotraukų kūrimo funkciją. Pasikartosiu – eksperimentuokite, tik taip atrasite tai, kas Jums labiausiai patinka ir yra patogiausia.

Tikiuosi straipsnis buvo naudingas ir įdomus, sėkmės darbuose!

Straipsnio ir nuotraukų, kur nenurodyta kitaip, autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.
Elektroninis paštas: gytis.dovydaitis@fotofabrikas.lt

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (10 votes cast)
HDR Fotografija, 10.0 out of 10 based on 10 ratings
Be Sociable, Share!

2 Comments for this entry

 • vitali parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  Labai gera info, pabandysiu, aciu!

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 • fotohgrafas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

  dekui uz pamoka, vertinga informacija

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (2 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *