VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)

Canon su savo Digital IXUS serija keliauja fototechnikos traukiniu jau nuo pat tamsiųjų skaitmeninės fotografijos amžių. Pirmasis šios serijos fotoaparatas pasirodė gūdžiais 2000-taisiais, kuomet skaitmeninis, kompaktiškas, į kišenę telpantis ir dar gerai fotografuojantis fotoaparatas atrodė tikra anomalija. Ši serija nuo pat pirmųjų savo dienų išsiskiria būtent tuo – IXUS modeliai yra ypač maži ir pasižymi patenkinama fotografijų kokybe bei maža kaina. Tokie fotoaparatai visuomet buvo populiariausi tarp įprastų šeimų, kurioms tiesiog reikia įrankio įsiamžinimui per šeimos šventes, kartą per metus prie žydinčių obelų ar išvažiavus į kelionę. Canon IXUS 130 kuo puikiausiai šiuos poreikius patenkina, tačiau apie viską iš eilės.

Pagrindinės fotoaparato savybės:

 • 14,1 MP vaizdo sensorius
 • 28-122mm f/2,8-5,9 objektyvas (4x optinis priartinimas)
 • 2,7 colio PureColor II G LCD ekranas
 • Smart Auto, program ir filmavimo režimai
 • Filmavimas 720p (1280×720) rezoliucija 30 kadrų per sekundę dažniu
 • ISO nuo 80 iki 1600
 • 16 skirtingų sceninių režimų
 • Veido atpažinimo funkcija
 • Vaizdo stabilizacija
 • HDMI jungtis

Smagu, jog fotoaparate yra netgi 14.1 MP vaizdo sensorius, tik neaišku kiek jis naudingas, ir bet kokiu atveju, iki 16,1 MP rezoliuciją palaikančio Canon IXUS 125 HS dar trūksta. ISO jautrumų gama gan įprasta, tik įdomu pažiūrėti ar įmanoma naudoti maksimaliu jautrumu padarytas nuotraukas. Taip pat įdomu išbandyti vaizdo stabilizacijos naudingumą, kadangi šiame kainų segmente fotoaparatai ne visada pasižymi veiksminga vaizdo stabilizacija, dažnai ji būna tiesiog, kad būtų.

Korpusas, ergonomika, ekranas

Šis fotoaparatas yra ypač mažas, IXUS 130 išmatavimų specifikacijos atrodytų taip: 92.2×56.1×17.8mm. Viso labo tik 17,8mm storis! Jo užapvalinti kraštai gabenimąsi padaro tik dar patogesnį, nes būtent dėl jų šis fotoaparatas labai gražiai gula į kišenę. Pats korpusas tikrai tvirtas, jame plastmasės ypač nedaug, dėl ko nebus baisu jo sutraiškyti užsimiršus kur jį pasidėjote. Dėl metalinio korpuso šis fotoaparatas nėra ypač lengvas, tačiau tai jokiu būdu nėra blogai – šiek tiek didesnis svoris leis geriau jausti fotoaparatą tiek rankoje, tiek kišenėje.

Kaip ir būdinga pigiems skaitmeniniams fotoaparatams, šiame modelyje nedaug mygtukų, dauguma funkcijų ir nustatymų yra pasiekiama per meniu. Nėra įprasto funkcijų ratuko fotoaparato viršuje, vietoj jo yra fizinis trijų pedėčių slankiklis ekrano pusėje – juo pasirenkami trys fotoaparato režimai, tai Auto, Program ir Video. Makro, ekspozicijos kompensacija, blykstė ir laikmatis nustatomi žemiau esančiu žiedu. Viskas būtų puiku, tik norėtųsi, jog šie mygtukai būtų programuojami pagal poreikius, kadangi laikmačio dažnai nenaudosi, tačiau baltos spalvos balansą keisti tenka dažnai, o kaskart fotografuojant knistis po meniu ieškant baltos spalvos balanso nustatymų erzina. Taip pat norėtųsi atskiro mygtuko ISO nustatymui, tačiau nenuostabu, kad jo nėra – žmonės perkantys tokius fotoaparatus paprastai nelabai žino kas aplamai tai yra (jei nežinai ir tu, tuomet eik čia ir sužinok – Ekspozicija – kaip išgauti šviesią fotografiją!). Tiesa, vaizdo didinimo svirtelė atrodo nepatikimai ir panašu, jog labai vaizdą didinti užsimanęs žmogus gali imti ir netyčia ją nulaužti. Patogiau būtų turėt įprastą žiedą aplink fotografavimo mygtuką.

Ekraną IXUS 130 turi neblogą ir skambiai pavadintą: 2,7 colio PureColor II G LCD. Ką tas PureColor padaro su ekranu lieka mistika (greičiausiai nieko, tik didina pardavimus dėl skambaus pavadinimo), tačiau faktas jog ekranas yra ryškus, spalvos jame sodrios, apskritai ekrano kokybė yra gera, tačiau jokiu būdu ne išskirtinė. Šioje kainų kategorijoje dauguma fotoaparatų turi panašius ekranus, o jei kalbėt grynai apie IXUS seriją, tai juose naudojama ta pati ekranų technologija, tad natūralu, jog jie visi vaizdą rodys panašų. Vienintelis didesnis priekaištas skirtas ekranui būtų mažas apžvalgos kampas, kas nervina rodant fotografijas draugams.

Canon IXUS 130 be abejonės išsiskiria savo aptakiu dizainu, kokybišku, tvirtai surinktu ir ypač kompaktišku korpusu, ekranas jame taip pat puikus, tačiau mygtukų stoka kaip mat atbaidys visus profesionalesnius fotografus nuo įsigijimo. Be abejo, jei fotografuoti ruošiatės daugiausia Auto režimu, tuomet mygtukų jums nereikės aplamai ir šis trūkumas Jums negalios.

Naudojimasis fotoaparatu, vartotojo sąsaja, funkcijos

Fotoaparatas įsijungia vos per 1,6 sekundės – po tiek laiko jau galime daryti nuotraukas. Nuostabu, kadangi tiek pati fotoaparato ergonomika, tiek spartus įsijungimo greitis leidžia nepraleisti jokio momento. Kaip jau minėjau aukščiau, profesionaliam vartotoju gali pritrūkti dedikuotų mygtukų nustatymams, tačiau mėgėjas tiesiog įsijungs Auto režimą ir spaus fotografavimo mygtuką – viskas yra taip paprasta!

Smagu, jog Canon nepatingėjo ir sudėjo aprašymus prie kiekvienos fotoaparato funkcijos. Tai ypač aktualu nemokantiems naudotis fotoaparatu ar nesuprantantiems kai kurių fotoaparato funkcijų, nes pasirinkus kažkokią opciją dešinėje pusėje iššoka aprašymas, ką ta opcija daro, kas leis suprasti kiek ir kaip ją reikia naudoti. Dėl mažo mygtukų skaičiaus dauguma nustatymų pasiekiami per meniu, tačiau tai nėra problema, kadangi meniu veikia sklandžiai ir greitai, navigacija po nustatymų mišką yra greita bei patogi. Nuotraukų peržiūra taip pat sparti, galima susižymėti nuotraukas kaip mėgstamiausias, galima jas užrakinti, kad neitų ištrinti – tai jau įprastomis tapusios funkcijos, tačiau be abejonės smagu jas turėti. Visa vartotojo sąsaja, akivaizdu, sukurta mėgėjui – ji draugiška ir greita, tačiau tuo pačiu išlaiko Canon fotoaparatams būdingą solidumą, kieno pasekoje turime universalią vartotojo sąsają priimtiną daugeliui vartotojų.

IXUS 130 turi visas reikalingiausias funkcijas eiliniam vartotojui – tai Auto, Program ir Video. Pasirinkus Auto fotografavimo režimą visus nustatymus fotoaparatas parinks pats, Jums tereikės paspausti fotografavimo mygtuką ir nuotrauka bus padaryta. Program režime galima keisti tokius nustatymus, kaip ISO ar baltos spalvos balansas, taip pat yra galimybė pasirinkti 1 16 jau suprogramuotų sceninių režimų. Jų yra įvairių, nuo sporto iki fisheye ar miniatiūros efekto. Be abejo, taip pat egzistuoja panoramų fotografavimo funkcija. Video leidžia įamžinti judančius vaizdus keletu skirtingų rezoliucijų, tačiau apie tai žemiau. IXUS 130 taip pat turi įvairius spalvinius režimus, kuomet galima pakelti spalvų kontrastą, aštrumą, ar jį sumažinti, galima išryškinti tam tikras spalvas ar tonus. Kartais tas labai patogu, kuomet nesiruošiate retušuoti fotografijų, bet norite šiek tiek kontrastingesnio ir aštresnio vaizdo.

Canon į savo IXUS 130 modelį sudėjo visas įprastas mėgėjiškam fotoaparatui funkcijas, vartotojo sąsaja taip pat patogi bei greita, o ypač nedidelis fotoaparato įsijungimo laikas prideda dar vieną pliusą šiam modeliui.

Nuotraukų kokybė, ISO testas, fotografavimas

Jau padarius pirmas nuotraukas esant geram apšvietimui iškart pastebimas ypač didelis aštrumas ir aukšta kokybė nuotraukose. Spalvos nuotraukose sodrios, objektų kontūrai aštrūs, kiek jie gali būti aštrūs šiame kainų segmente. Nuotraukų kokybė fotografuojant dieną tikrai nenuvils, tačiau sutemus kokybė krenta stipriai – aukšti ISO iškraipo spalvas, dingsta tas aštrumas, kuris matomas esant geram apšvietimui. Tiesa, tas būdinga be išimties visiems fotoaparatams šiame kainų segmente, o tokia gera kokybė dieną nėra būdinga konkurentams. Beje, prieš saulę fotografuoti taip pat nepatarčiau – pigūs objektyvo lęšiai labai įdomiai priima „kontrinę“ šviesą stipriai sumažindami fotografijos kontrastą, bet vėlgi, tai nėra nematytas trūkumas.

Taip pat galima pagirti fotoaparatą dėl ypač mažų fotografinių artefaktų kiekio, kurie labai būdingi pigiems fotoaparatams. Chromatinės aberacijos pastebimos palyginus retai, jas teko pamatyti tik ant medžių šakų, kas jau yra ekstremalu tokiam fotoaparatui, tačiau fotografuojant įprastus vaizdus šie artefaktai pastebimi labai retai.

Šiame fotoaparate yra naudojamas 14,1MP raiškos vaizdo sensorius, bet ar to reikia? Atsakymas vienareikšmiškas – ne. Vartotojas, kuriam aktualus toks fotoaparatas, niekada neišnaudos daugiau 3MP, o vartotojui, kuriam reikia visų 14MP, pritrūks aštrumo, kadangi norint turėti pilnai aštrų vaizdą 14,1MP rezoliucijoje reikia naudoti ypač kokybišką objektyvą, kurio IXUS 130 neturi.

Taip atrodo IXUS 130 pasirodymas ISO teste:

Smagu matyti, jog iki ISO 400 nuotraukos yra praktiškai neiškraipytos, kadangi dauguma panašiai kainuojančių fotoaparatų jau prie 200 ISO generuoja marias triukšmų. Be abejo, pakėlus jautrumą iki maksimalios ISO 1600 reikšmės, spalvos tampa iškraipytos, dingsta visas iki tol matytas aštrumas, tačiau bet kokiu atveju, vaizdas įžiūrimas, ir tiesiog dokumentacijai to gali pakakti.

Kad ir kaip ten bebūtų, gražios nuotraukos naudodami ISO 1600 nepadarysite, tačiau šio jautrumo dažnai neprireiks naudoti, kadangi fotoaparate yra integruota ypač veiksminga vaizdo stabilizacija. Iš rankos naudodami 1/10 išlaikymą fotografuoti tikrai negalite, nuotrauka be abejonės taps išsiliejusi, tačiau naudojant IXUS 130 turimą vaizdo stabilizaciją šią problemą nesunkiai išspręsite. Stabilizacija naudinga ir dažnai gelbės fotografuojant esant tamsesniam apšvietimui.

Šiek tiek apie fokusavimą: čia jau mesiu akmenį į Canon daržą, kadangi šiame modelyje fokusavimas nėra kokybiškas. Dieną, kuomet šviesu, problemų nekyla, viskas vyksta pakankamai greitai, tačiau pradėjus temti fokusavimas tampa tikra kančia, o visiškoje tamsoje aplamai neįmanoma sufokusuoti, netgi jei scenoje yra gerai matomi keli ryškūs ir šviesūs objektai. Tas apsunkins jaunimui fotografavimą vakarėliuose, kuomet šviesos nėra daug ir fotografuojama su blykste.

Dar vienas akmuo į Canon daržą, tai pats fotografavimo greitis. Padarius nuotrauką turite laukti apie 1,6 sekundes, kol bus galima daryti kitą, o tai yra labai prastas rodiklis. Netgi fotografavimo serijomis režimas neduoda gerų rezultatų, nes jis fotografavimo greitį išplečia viso labo tik iki kadro kas 0,6 sekundės. Palyginimui, naujesnis Canon IXUS 125 HS įprastu fotografavimo režimu fotografuoja 2 kadrų per sekundę greičiu.

Taigi, Canon IXUS 130 galima pagirti už ypač aštrų vaizdą ir nepriekaištingą kokybę fotografuojant dieną, tas bus tikrai naudinga fotografuojant vasarą, kuomet tamsus paros metas sudaro vos trečdalį paros, tačiau kaipgi be trūkumų, o didžiausias jų, tai pakankamai lėtas fotografavimo greitis. Mokėdami mažai, turite apsispręsti ko Jums reikia labiau, ar greito fotografavimo greičio, ar ypač geros nuotraukų kokybės. Jei renkatės pastarąjį prioritetą, tuomet IXUS 130 turėtų būti Jums aktualus.

Filmavimas, baterija, blykstė

Canon IXUS 130 filmuoja 720p rezoliucija 30 kadrų per sekundę dažniu. Galbūt kas nors paklaus, kodėl ne Full HD (1080p), o atsakymas toks: net jei ir šis fotoaparatas palaikytų Full HD rezoliuciją, jis jos neišnaudotų dėl pigios optikos ir vaizdo sensoriaus. 720p pilnai užtenka, juolab, kad filmavimo kokybė šiame fotoaparate yra tikrai puiki. Spalvos nėra iškraipomos, aštrumas išlieka toks pat, kaip ir fotografuojant. Nepatogu tik tas, jog filmuojant fotoaparatas neperfokusuoja vaizdo, tad prieš filmuojant būtina teisingai sufokusuoti, antraip visas video įrašas bus ne fokuse, nes rankomis fokusuoti galimybės taip pat nėra.

Dar vienas netobulumas šiame fotoaparate, tai trumpai laikanti baterija – su ja galite padaryti tik apie 200~300 nuotraukų, ar filmuoti apie pusvalandį laiko, kas yra išties nedaug. Gerai bent tas, jog baterija pasikrauna per maždaug valandą, tačiau jei žadate keliauti, kur ilgą laiką nebus priėjimo prie rozetės, verčiau įsigyti antrą bateriją.

Blykstė šiame fotoaparate niekuo neišsiskiria iš kitų „muilinių„. Kaip ir įprasta, ji labai stipriai suplokština figūras, taip pat raudonų akių efektas nėra retenybė, tačiau ko daugiau norėti tokiame fotoaparate? Tiesa, man labai patiko, jog yra galimybė fotografuoti su blykste naudojant ilgą išlaikymą, kas leidžia padaryti išties įdomių fotografijų.

Išvados

 • Pliusai:
  • Gera nuotraukų kokybė
  • Ypatingai aštrus vaizdas fotografuojant dieną
  • Kokybiškas filmavimo režimas
  • Draugiška vartotojo sąsaja
  • Kokybiškas ir patogus korpusas
  • Naudinga vaizdo stabilizacija
 • Minusai:
  • Lėtas fotografavimas
  • Trumpai laikanti baterija
  • Autofokuso nebuvimas filmuojant
  • Nepatikimas autofokusas fotografuojant

Canon IXUS 130 papildo IXUS šeimą įnešdama išskirtinį korpuso dizainą ir ypač aštrų vaizdą. Tiesa, už viską reikia sumokėti, šįkart minėtų pranašumų kaina yra lėtas fotografavimas ir trumpai laikanti baterija, tad prieš įsigydami fotoaparatą privalote nuspręsti ko jūs ieškote, ar kokybiškų nuotraukų, ar galimybės fotografuoti didesniu greičiu. Išsprendę šią dilemą galėsite drąsiu žingsniu eiti į parduotuvę žinodami ką pirkti.

 • Dizainas ir surinkimo kokybė – 9,2
 • Funkcijos ir savybės – 8,2
 • Paprastumas naudoti, ergonomika – 8,5
 • Nuotraukų kokybė – 9
 • Kainos ir kokybės santykis – 9
 • Bendras – 8,8

Jei įsigijote šį fotoaparatą, komentaruose pasidalinkite įspūdžiais, o jei vis dar svarstote ir turite klausimų – klauskite, bus atsakyta!

Apžvalgos autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.
Elektroninis paštas: gytis.dovydaitis@fotofabrikas.lt

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Canon IXUS 130 - stilingas ir veiksmingas, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Be Sociable, Share!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *