Kaip fotografuoti grupes?

gruodžio 23, 2011
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)

Visus laukiančius praėjusios savaitės dūmų fotografijos pratęsimo su Photoshop pamoka šiek tiek nuliūdinsiu – dabar, prieš pat Kalėdas, manyčiau, tikslingiau būtų pamokyti fotografuoti žmonių grupes, o ne su „fotožopu“ spalvint dūmus 🙂 Juk per šias šeimos šventes visa šeima, ar net dalis giminės, susėda prie vieno stalo. Nusifotografuoti visiems visuomet smagu, tikrai ne vienoje šeimoje vyrauja tradicija kasmet pasidaryti vieną giminės nuotrauką, kurią išdidžiai bus galima įdėti į šeimos albumą, o jei ta nuotrauka padaryta profesionaliai – tik dar smagiau, tad pabandysiu šįkart jus supažindinti su grupių fotografijos ypatumais. Negana to, įgautas žinias galėsite pritaikyti ne tik šeimos fotografijoms, juk grupes fotografuoti tenka išties dažnai, turbūt dar dažniau, nei pavienius portretus. Patarimus duosiu bendrus, iš esmės – kaip reiktų fotografuoti grupes renginių metu.

Klaidos

Visų pirma, manyčiau reiktų apžvelgti pagrindines klaidas, kurias tenka pastebėti grupių fotografijose:

 • Ne visi žmonės telpa į kadrą.
 • Žmonės kadre išdėlioti be jokios loginės kompozicijos.
 • Vieni žmonės sumirksėję, kiti – nusisukę į šoną.
 • Vieni žmonės pikti, kiti – laimingi ir besišypsantys.
 • Nuotraukoje trūksta kažkokio žmogaus.

Klaidos išties dažnos, atrodytų nedidelės, bet jos gadina fotografijas. Yra daug būdų, kurių pagalba šių klaidų galima išvengti. Pateiksiu keletą jų.

Būkite pasiruošę

Ir tai reiškia ne tik fotoaparato pakrovimą ir jo įjungimą. Jūs turite numatyti ką ir kaip fotografuosite iš anksto. Žmonėms nepatinka stovėt pasiruošus ir laukt kol bus pradėtas fotografavimas, taip pat jei tik pakvietę žmones fotografuotis imsit ieškot vietos, kur reiktų padaryti nuotrauką, prarasite savo, kaip fotografo autoritetą žmonių akivaizdoje.

 • Prieš fotografuodami apžiūrėkite aplinką ir nuspręskite kur fotografuosite.
 • Iš anksto žinokite ką kviesite fotografuotis.
 • Būkite numatę, kaip parašysite žmonių pozuoti.
 • Būtinai praneškite žmonėms iš anksto, kad neužilgo norėsite juos nufotografuoti.

Prieikite arčiau

Visada stenkitės fotografuoti grupes iš kaip tik įmanoma arčiau. Taip kadre daugiau vietos užims žmonių veidai, emocijos, ir lengviau juos nuotraukose galėsime atpažinti. Jei grupėje vien vaikai, niekada, kartoju NIEKADA nefotografuokite atsistoję – būtinai pritūpkite iki vaikų akių lygio ir tik tada darykite nuotrauką.

Vieta

Gerai pamąstykite apie vietą, kurioje darysite nuotrauką, nes ji gali tiek pat nuotrauką sugadinti, kiek ir ją papildyti. Išsirinkite gerai apšviestą ir neblaškančią aplinką, kurioje fotografuosite žmones. Pamąstykite apie kontekstą – jei tik įmanoma, suraskite tokią vietą, kurioje fotografuojami žmonės atrodytų, lyg žuvys vandenyje.

Sustatykite žmones

Dažniausiai žmonės patys susikomponuoja, kaip jiems atrodo geriau, ir kartais jų variantas būna išties neblogas, tačiau neretai vis tik reikia šiokių tokių korekcijų, kurias turėtų padaryti fotografas.

 • Logiška, tačiau jokiais būdais nereiktų pamiršt, jog jei fotografuojamos vestuvės, gimtadienis ir panašiai, žmones, apie kuriuos sukasi visas veiksmas, būtinai reikia pastatyti į kompozicijos vidurį.
 • Aukštus žmones sustatykite į šonus ir į antrą eilę, jei žmonių tiek daug. Žemesniems palikite pirmosios eilės centrą, taip kompozicijoje išlaikysite balansą.
 • Vienas mažas patarimas – liepkite žmonėms šiek tiek pakelti smakrą. Kam? Kad nesimatytų pagurklio 🙂
 • Taip pat liepkite nekalbėti – fotografijose kalbantys žmonės dažniausiai atrodo išties prastai.

Darykite daug nuotraukų

Būtinai padarykite daug fotografijų. Aš asmeniškai fotografuoju Continuous režimu, juo padarau ~10 fotografijų. Esmė ta, kad taip būsite užtikrinti, jog bent viena nuotrauka bus pavykusi – visi žmonės atsisukę į jus, neužsimerkę. Jei kažkas kalbėsis, skaičiuos varnas danguje ar apie ką nors svajos, fotoaparato užrakto garsas skleidžiamas fotografavimo metu visus juos išblaškys ir primins, kas čia vyksta, ir ką jiems reikia daryti 🙂

Ir BŪTINAI bendraukite

Vienas svarbiausių aspektų, kuris leis jums padaryti geras grupių fotografijas yra komunikabilumas. Stenkitės žmones pralinksminti, kalbėkitės, bendraukite su jais, jie turi žinoti, kas čia vadas, bet nesupraskite to pernelyg radikaliai – jei būsite griežtas, niekam nepatiksite. Išlaikyti tą aukso viduriuką yra patirties reikalas. Kartą teko dirbti su tokiu fotografu, kurio nuotraukos visiems patiko vien dėl to, jog jis su visais žmonėmis itin šiltai bendravo, visus pralinksmino, buvo lyg senas užsakovų draugas, nors ir fotografijos išėjo išties prastos. Be abejo, nederėtų pasukti tokiu keliu ir daugiau kalbėti, nei dirbti 🙂

Jei fotografuojate renginį, duokite žmonėms pretekstą pozuoti. Tarkime vyksta sporto varžybos, pasakykite: „Nagi, padarom nuotrauką, kad įamžintume mūsų pergalę!“, arba vestuvėse dažnai veikia toks melas: „Jaunieji prašė padaryti keletą grupinių fotografijų su svečiais“. Esmė ta, kad užsakovai dažnai nesusimąsto, ko jiems reikia, tačiau gavę nuotraukas reikšti pretenzijas visuomet randa dėl ko, tad pameluoti žmonėms siekiant daugiau ir geresnių nuotraukų visada tikrai galima 🙂

Visada būkite grupės dėmesio centre, jei jie kalbasi apie kažką fotografavimo metu – įsiterpkite, jei nesikalba – užveskite temą. Svarbiausia bendrauti, tačiau neperlenkite lazdos! Jei komunikabilumas nėra Jūsų savybė, tuomet neprievartaukite savęs. Geriau jau nekalbėti visai, nei nusišnekėti.

Viena nedidelė suktybė – naudokite trikojį, net jei jo realiai ir nereikia. Žmonės supras, kad Jūs nusiteikę rimtai ir noriau Jums pozuos. Net neįsivaizduojate kiek daug gali padaryti profesionali įranga, arba net nebūtinai profesionali, svarbu, kad atrodytų profesionaliai 🙂 Sakoma, jog su dideliu (svarbiausia – dideliu) objektyvu galima net merginą nukabint, o kuo objektyvas didesnis, tuo tą padaryt paprasčiau 🙂

Šypsokitės!

Taip, šypsokitės Jūs, jei būsite suirzę ir nenuotaikingi, fotografuojami žmonės tikrai Jums noriai nepozuos, ir be abejo – nesišypsos. Svarbiausia būti geros nuotaikos, kad visiems atrodytų, jog dirbate geriausią darbą pasaulyje, kad mylite tai, ką darote, tada žmonėms bus aišku, kad Jums jie gali patikėt tokį didį darbą – padaryti jų nuotrauką.

Beje, nepamirškite būti kūrybingi. Originalumas visada tik į gerą, ieškokite įdomių kompozicijų, įdomių vietų daryti nuotraukoms, kuo įdomiau – tuo geriau! Niekam nepatinka vienodos ir nuobodžios fotografijos…

Tikiuosi, jog straipsnį lengvai supratote, tikiuosi jog jis Jums buvo įdomus. Jei jį perskaitę kažko išmokote – mano darbas įvykdytas! Turite klausimų ar pageidavimų? Rašykite komentarą. Tai tiek šiam kartui, gerų Švenčių visiems! 🙂

Straipsnio autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (2 votes cast)
Kaip fotografuoti grupes?, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Be Sociable, Share!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *