Margučių dažymas

balandžio 2, 2012
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.3/10 (55 votes cast)

Šv. Velykos viena gražiausių švenčių siejamų su bundančia gamta, grįžtančiais paukščiais, atgyjančia gyvūnija. Ši šventė turi labai senas ir gilias tradicijas, kurioms įtaką darė krikščionybė ir pagonybė. Viena iš įdomiausių šios šventės tradicijų – kiaušinių marginimas. Šiai dienai žinome daugybę margučių dažymo būdų, tokių kaip: dažymas vašku ir natūraliais dažais, marginimas lipniomis juostelėmis, marginimas kempinėle, skutinėjimas, puošimas žolynais ir gėlėmis, dekoravimas siūlais, vilna ar dekoratyviomis juostelėmis, kiaušinių puošimas džiovintais augalais, grūdais. Dekupažas ir frivolite technika kiaušinių dekoravimui, marginimas lukštais, modelinu ir quilting būdu.

Kiekviena šeima turi savo margučių dažymo tradicijas ir papročius. Todėl šia proga skelbiame šv. Velykų tematikos foto konkursą „Margučiai“. Konkursas vyksta iki 2012 gegužės 1d. Norite dalyvauti konkurse?  Laukiame Jūsų čia: Fotokonkursas „Margučių dažymas“.

Margučių dažymas vašku

Pradžioje reikia pasigaminti dažymo įrankį: į pieštuką įsmeikite nedidelį smeigtuką su maža galvute. Skardinėje ištirpinkite vašką (ne parafiną!) ir laikykite jį ant mažytės ugnies, kad neatvėstų. Smeigtuko galvutę mirkome į ištirpintą vašką ir piešiame norimus raštus ant kietai išvirto ir dar šilto kiaušinio. Kai vaškas sustingsta, kiaušinį dedame į šiltus dažus. Išėmę vašką „nugramdome“ arba pašildome ir nušluostome servetėle. Jei norime gauti kelių spalvų raštus, pirmiausia kiaušinį nudažome šviesesne spalva (pvz., geltona), išbraižome raštus ir merkiame į tamsesnę spalvą (pvz., mėlyną). Šiuo atveju turime žalią kiaušinį su geltonais raštais.

Marginimas natūraliais dažais

Tai vienas iš pačių seniausių marginimo būdų. Marginimui naudojami natūralūs dažai, išgaunami iš augalų dalių. Reikia paimti tiek vandens, kad jis apsemtų dažomus kiaušinius. Į vandenį įpilti 1 šaukštelį acto ir tam tikrą kiekį intensyvią spalvą turinčių augalų dalių. Mišinys verdamas 15 min. Į atvėsusius dažus merkiami kiaušiniai ir dar verdama 15 min. Išvirti kiaušiniai dar palaikomi dažuose. Nuo to, kiek laiko laikysime margučius dažuose, priklausys spalvos intensyvumas. O štai keletas receptų:

 • Šokoladinė spalva – 4 šaukštai kavos tirščių, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Ruda spalva – 12 pakelių arbatžolių, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Ochros spalva – 4 puodeliai raudonojo svogūno lukštų, 1 šaukštelis acto, vanduo.
 • Geltona spalva – 1 puodelis ramunėlių, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Žalia spalva – 2 puodeliai špinatų, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Rožinė spalva – burokėlių sultys, 1 šaukštelis acto.
 • Levandų spalva – žibučių žiedų, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Aukso spalva – 2-3 šaukšteliai ciberžolės arba geltonojo imbiero miltelių, 1 šaukštelis acto, vandens.
 • Mėlyna spalva – 2 susmulkintos galvos raudonojo kopūsto, 2 litrai vandens ir 6 šaukštai acto. Mirkykite per naktį, jei norite ryškiai mėlynos spalvos.

Marginimas lipniomis juostelėmis

Technika labai paprasta – ant virto kiaušinio ornamentus reikia lipdyti iš lipnios juostos, paskui dažyti šviesiais dažais, paskui vėl užlipdyti – tada į kitokius dažus. Pakartojus procesą keletą kartų – galite gauti žavingą ir netikėtą rezultatą.

Marginimas siluetais

Iš lipnaus popieriaus iškerpami patys įvairiausi velykiniai siluetai ir kruopščiai prilipdomi prie virto kiaušinio. Tada belieka įmerkti kiaušinį į vandenį su dažais ir pasidžiaugti rezultatu.

Marginimas kaklaraiščiais

Jei namuose turite senų, nebenaudojamų šilkinių kaklaraiščių, pasirodo, jais sėkmingai galima nudažyti kiaušinius. Tereikia į kaklaraiščio skiautę įvynioti kiaušinį, paskui aprišti švariu baltu skudurėliu ir virti puode.

Marginimas ,,emocijomis“

Ant nudažytų įvairiaspalviais dažais kiaušinių juodu markeriu nupieškite kokias tik norite emocijas. Štai kokie linksmi margučiai.

Marginimas kempinėle

Išvirkite kiaušinius. Pamirkykite kempinėlę vandenyje. Sukarpykite ją į kelias mažesnes dalis, kad būtų pakankamai kiekvienai spalvai. Vienkartinę lėkštę panaudokite kaip paletę, mažais kiekiais išspauskite kelių skirtingų spalvų dažų. Pasidėkite šalia tuščią kiaušinių dėžutę, į kurią dėsite išmargintus kiaušinius, kad šie išdžiūtų. Padažykite kempinėlę į akrilinius dažus, popieriniu rankšluosčiu nusausinkite jų perteklių. Laikydami kiaušinį rankoje, lengvais prisilietimais kempinėle tapšnokite jį norima spalva, marginkite piešinėliais ar raštais. Nudažytą kiaušinį dėkite į dėžutę, kad nudžiūtų. Dažams nudžiūvus, išmarginkite jį kita spalva. Šį procesą kartokite kol jūsų margutis taps pakankamai spalvingas ir gražus.

Skutinėjimas

Nudažome kiaušinius natūraliais ar sintetiniais dažais. Mažu peiliuku išskutinėjame pačius įvairiausius raštus. Marginimo esmė yra tokia: peiliuku nuskutamas viršutinis dažų sluoksnis ir pradeda matytis apatinis, baltas kiaušinio lukštas. Geriausia skutinėti balto lukšto kiaušinius.

Puošimas grūdais

Ant išpūsto kiaušinio lipalu klijuokite įvairias grūdines kultūras bei kitus birius maisto produktus: žirnius, kmynus, ryžius, grikius, kavos pupeles, lęšius, soras, pupeles ir kt.

Margučių dažymas dekupažo būdu

Darbui reikės: kiaušinių lukštų, akrilinių dažų, servetėlių, vandeniu skiesto lipalo, akrilinio lako, sendinimo lako.

Imame paruoštą tuščią kiaušinį ir dažome šviesiais akriliniais dažais. Kad būtų lengviau dažyti ir džiovinti, į vieną iš skylučių įkišame pagaliuką. Viršutinė skylutė pasislepia bedažant, o apatinę mes paslėpsime darbo pabaigoje. Kai dažai išdžiūsta, galime kiaušinius dekoruoti servetėlėmis. Išsirenkame norimus motyvus iš servetėlės ir su skiestu lipalu juos priklijuojame. Jeigu nenorime sendinimo, kiaušinį paprasčiausiai nulakuojame.

Jeigu norime pasendinti kiaušinį, tepame Antika1 laku, kuomet jis išdžiūna, tepame Antika 2. Kiaušinių paviršius gražiai suskilinėja. Tam, kad išryškintumėme suskilinėjimus, įtriname juos auksiniais ar kitokiais tamsesniais akriliniais dažais. Taip įvairiai išdekoruotus kiaušinius mes nulakuojame akriliniu laku ir leidžiame išdžiūti.

Puošimas siūlais

Kiaušinio lukštą nuplaukite ir nušluostykite. Į vieną skylutę įkiškite siūlo mazgelį ir užtepkite lipalu. Tuomet palaipsniui tepkite lipalu kiaušinio lukštą ir sukite siūlą. Kai norėsite pradėti darbą kita spalva, siūlą nukirpkite ir priklijuokite. Šalia buvusios spalvos siūlo galo priklijuokite naujos spalvos siūlo galą. Taip apsukite siūlu visą kiaušinio lukštą.

Vilnos kiaušiniai

Pasiruoškite karštą muilo tirpalą. Kiaušinį apdėkite norimos spalvos vilnos gabalėliais, sudrėkinkite karštu muilo tirpalu ir atsargiai glostykite tol, kol vilna įgaus kiaušinio lukšto formą.

Frivolite technika dekoruoti kiaušiniai

Tai gana daug laiko užimantis darbas. Apie šią techniką yra pakankamai literatūros. Pirmiausiai reiktų pasimokyti gaminti frivolitus, o tuomet jais papuošti kiaušinio lukštus.

Vieni margučiai ažūriniai, tuščiaviduriai. Juos reikia daryti iš dviejų dalių. Numezgus iškrakmolyti ir aptempus ant kiaušinio susiūti. Kai išdžiūsta, siūlę išardyti, ir atsargiai nuėmus nuo kiaušinio, vėl susiūti.

Pilnavidurius margučius daryti daug paprasčiau, čia ir aiškinti nėra ko, reikia tik gerai apskaičiuoti dydį. Nepataikius, tenka išmesti, nes išardyti ši technika neleidžia.

Marginimas lukštais

Nudažykite kiaušinį ir apklijuokite suskaldyto kiaušinio lukšto gabalėliais.

Marginimas modelinu

Kiaušinio lukštas apklijuojamas modelino juostelėmis. Po to modelino kiaušinis kepamas orkaitėje pagal instrukciją.

Marginimas quilting būdu

Iš spalvoto popieriaus padaroma daug elementų, kurie vėliau tam tikra tvarka, pagal pasirinktą raštą suklijuojami ant kiaušinio lukšto. Daug kantrybės reikalaujanti technika.

Informacija surinkta iš įvairių informacinių šaltinių.


VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.3/10 (55 votes cast)
Margučių dažymas, 7.3 out of 10 based on 55 ratings
Be Sociable, Share!

5 Comments for this entry

 • gabija parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: -2 (from 4 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)

  laba o pvz vasku dazai tai reik labai greitai dazyt ar povalei

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
 • gabija parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.0/5 (3 votes cast)

  reiks butinai pasimokinti taip daryti ,o tai niekada nesigaudavo normaliai 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.0/5 (3 votes cast)
 • egle parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +2 (from 2 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  noreciau paklaustikai dazai su lukstu kaip luksta priklijuoti

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 • Vaida parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: -5 (from 5 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)

  Laba diena Gina,

  gal galetumete informuoti, kaip galima su jumis susiekti? Norejau pasiteirauti del vienos jusu nuotrauku siame straipsnyje. Buciau dekinga, galedama kaip galima geiciau su jumis susiekti 🙂

  Is anksto dekoju.

  Pagarbiai,

  Vaida

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)
 • fotografas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 5 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)

  reiks butinai pasimokinti taip daryti ,o tai niekada nesigaudavo normaliai 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 3.7/5 (3 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Next Post
»