Nikon D3100 testas

lapkričio 2, 2010
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 5.5/10 (2 votes cast)

Praėjo vieneri metai nuo itin gerai pardavimuose pasirodžiusio Nikon D3000 modelio ir mes jau turime jo pasekėją – Nikon D3100. Derėtų patikrinti, ar toks staigus naujos koncepcijos modelio, kaip D3000, pakeitimas naujesniu nėra tiesiog paprasčiausias pinigų melžimas iš nenusimanančių fototechnikoje žmonių. Na, visų pirma, išvardinkime naujojo D3100 pagrindines savybes:

 • 14.2 mpx CMOS vaizdo sensorius pakeitęs D3000 buvusį CCD.

 • ISO jautrumas nuo 100 iki 3200. Gali būti išplečiamas iki įspūdingų 12800.

 • Turbūt populiariausia D3000 savybė tarp naujokų fotografijoje – Guide Mode. Ją sutiksime ir D3100.

 • Live View režimas, kurio labai trūko senesniame D3000.

 • Filmavimas Full HD rezoliucija 24 kadrų per sekundę greičiu.

 • Naujas nuotraukų apdorojimo procesorius EXPEED 2.

 • Nauja Scene Auto Selector funkcija, automatiškai nustatanti visus nustatymus fotografuojant Live View režimu.

 • 3 colių LCD ekranas identiškas buvusiam D3000.

 • 11 taškų automatinis fokusavimas.

 • Nuotraukų ir video redaktorius pačiame fotoaparate.

 • Dulkių naikinimo sistema, apsauganti vaizdo sensorių nuo dulkių sankaupų.

 • Mažesnis korpusas nei D3000. Iš tikrųjų, tai D3100 yra pats mažiausias Nikon DSLR fotoaparatas.

Komplektacija

Vartotojo instrukcija, keletas reklamų ir pakvietimas sudalyvauti Nikon fotokursuose nemokamai, instaliaciniai diskai, baterija, įkrovėjas, apsaugos laidams ir vaizdo ieškikliui, Nikon diržas fotoaparato pasikabinimui ant kaklo. Taip pat galima pirkti kartu su AF-S Nikkor 18-55mm f3,5-5,6 G objektyvu, kuris turi vaizdo stabilizavimo sistemą ir pasižymi vidutine nuotraukų kokybe, būdinga visiems kit‘iniams objektyvams. Derėtų pastebėti, jog komplektacijoje nėra USB laido.

Korpusas

D3100 korpusas, nors ir yra naujas, tačiau savo dimensijomis stipriai primena D3000. Tiesa, yra truputį mažesnis (124.5 x 96.5 x 73.7mm) ir lengvesnis, be objektyvo sveriantis 511 gramų. Paėmus fotoaparatą į rankas, iš karto pastebimas korpuso patogumas ir kompaktiškumas. Visos fotoaparato funkcijos pasiekiamos lengviau dėl patogesnio mygtukų išdėstymo. Labai patogus yra Fn mygtukas, esantis po blykstės atlenkimo mygtuku, kuriam galima priskirti norimą funkciją, tuo tarpu D3000 jis buvo susietas su laikmačio įjungimo funkcija, kuriai įjungti atskiro mygtuko nebuvo. Dabar tam skirtas atskiras slankiklis (labai panašus į įjungimo – išjungimo slankiklį Canon XX0D fotoaparatuose) prie funkcijų žiedo, kurio pagalba galima akimirksniu pakeisti fotografavimo režimą iš pavienio kadro, į seriją, fotografavimą laikmačiu ar tylųjį. Patys mygtukai dabar yra tvirtesni, pasispaudžia lengviau, todėl fotoaparato valdymas dar supaprastėja.

Tiesa, iš fotoaparato dingęs vienas dalykas, tai infraraudonųjų spindulių priėmėjas, leidęs D3000 naudoti belaidį nuotolinį pultelį. Dabar fotoaparatas gali sąveikauti tik su laidiniu nuotoliniu pulteliu.

Fotoaparato priekyje aiškiai pastebimos trys skylutės virš D3100 logo – mikrofonas, naudojamas filmuojant. Ekrano pusėje išdėstyti mygtukai šiek tiek pasikeitę – dabar ten matome atskirą informacijos (pažymėtą, kaip i) mygtuką, kuris D3000 buvo susietas su priartinimo mygtuku. Taip pat į akį krenta Lv (Live View) spyruoklinis jungiklis su raudonu tašku per vidurį, kurį nuspaudus pradedama filmuoti.

Pats ekranas išlieka nepakitęs nuo D3000 – tai 3 colių LCD ekranas, palaikantis 230 000 taškų rezoliuciją. Jis ganėtinai ryškus, aiškus, nors ir spalvas atkuria ne visai tokias, kokios turėtų būti, taip pat jo rezoliucija mažoka.

Ieškiklio dioprijų pakeitimo slankiklis buvęs D3000 pakeistas į ratuką, panašų į naudojamą Canon fotoaparatuose. Ar tai gerai, ar ne? Iš tikrųjų, skirtumo turbūt jokio.

Jungčių srityje taip pat įvykdyti pakeitimai: dabar dvi buvusias jungtis (USB ir AudioVideo out) papildo HDMI ir GPS jungtys. Pastaroji yra gana įdomus sprendimas – prijungus GPS navigacinę sistemą galima fotoaparate nustatyti, kad padarius nuotrauką būtų automatiškai išsaugojamos koordinatės, kur nuotrauka buvo padaryta. Taip pat per tą pačią jungtį prijungiamas ir MC-DC2 laidinis nuotolinis pultelis. Tuo tarpu HDMI jungtis palaiko HDMI-CEC standartą, o tai reiškia, jog tam tikros video leidimo funkcijos gali būti reguliuojamos ir naudojant televizoriaus, palaikančio tą patį standartą, pultelį, prie kurio prijungiamas D3100 fotoaparatas.

Sensorius ir procesorius

Fotoaparato viduje neberasime buvusio CCD vaizdo sensoriaus, dabar jį pakeitė naujas Nikon DX formato CMOS APS-C dydžio vaizdo sensorius, palaikantis 14,2 mpx rezoliuciją. Tuo tarpu D3000 CCD vaizdo sensorius palaikė mažesnę 10,2 mpx rezoliuciją. Kad ir kaip stipriai skambėtų, tačiau D3100 su 14,2 mpx vaizdo sensoriumi savo palaikoma rezoliucija nusileidžia tik aukščiausios klasės D3X fotoaparatui, kurio pilno kadro vaizdo sensorius palaiko įspūdingą 24,5 mpx rezoliuciją. Visų kitų Nikon fotoaparatų vaizdo sensoriai palaiko mažesnę nei 14,2 mpx rezoliuciją. Tačiau nederėtų per stipriai tuo džiaugtis, ar laikyti D3100 vaizdo sensorių vienu pranašiausių iš visų Nikon‘ų, kurių dauguma palaiko dvylikos megapikselių rezoliuciją, kadangi tas dviejų megapikselių skirtumas nuo 12 iki 14 reiškia itin mažai.

D3100 vaizdo sensorius leidžia naudoti daug skirtingų ISO jautrumų – nuo 100 iki 3200. Jautrumas gali būti išplečiamas naudojant Hi ISO režimus. Hi-1 režimas išplečia ISO jautrumą iki 6400, o Hi-2 – iki 12 800. Ką galima pakomentuoti apie fotoaparato pasirodymą ISO testuose? Palyginkime D3100 su D3000. Pateikiami 100% crop‘ai.

Čia matome vyresniojo D3000 pasirodymą ISO teste:

O čia tai, ką mums pademonstruoja D3100:

Skirtumas, galima sakyti, anomalus. Tikrai nepasakytum, kad tai tos pačios giminės fotoaparatų pasirodymas ISO testuose. D3000 jau prie ISO 100 triukšmauja, ir jo triukšmai grain tipo. Tuo tarpu D3100 netgi prie ISO 800 demonstruoja neblogą rezultatą ir vaizdą gadina ne grain‘u, o labiau muilinimu, ką įvairioms triukšmų šalinimo programoms panaikinti paprasčiau. Tai turbūt ir yra stipriausias D3100 pranašumas prieš D3000 – labai didelio triukšmų kiekio sumažinimas iki gana įprasto. Naudoti D3000 darbui, įvairioms fotosesijoms ar profesionalesniai meninei fotografijai, labiausiai trukdė jo nesugebėjimas tvarkytis su triukšmais netgi prie pačio mažiausio jautrumo. D3100 lyginant su D3000, triukšmus tiesiog pažabojo.

Fotografavimas serijomis išliko nepakitęs nuo Nikon D3000 modelio – galima fotografuoti 3 kadrų per sekundę greičiu. Tiesa, nuotraukos saugomos greičiau ir fotoaparatas sparčiau atsigauna po ilgesnės serijos fotografavimo. Nuotraukas išsaugoti galima JPEG, NEF formatais ir abiejais kartu. Tiesa, saugant nuotraukas ir JPEG ir NEF formatu tuo pačiu metu, negalima pasirinkti JPEG nuotraukos kokybės – ji gali būti tik pati aukščiausia, pasimažinti neina.

Fotoaparatas palaiko SD, SDHC ir naujos kartos SDXC atminties korteles, kurių dabartinis maksimalus dydis yra 64GB – dvigubai didesnis nei SDHC kortelių. Vienas labai didelis pliusas – fotaparato maksimalus resursas yra 100 000 kadrų, o tai reiškia, jog su juo bus galima padaryti dvigubai daugiau nuotraukų nei naudojant kitus pigius veidrodinius fotoaparatus, kol prireiks keisti užuolaidėles. Su tokiu resursu jau nebaisu ir fotofilmus ar time–lapse filmus daryti.

Objektyvo jungtis

Kaip ir vyresnis brolis D3000, taip ir D3100, savyje neturi fokusavimo variklio, ką tai reiškia, jog didžioji dalis pigesnių ir neoriginalių objektyvų negalės fokusuoti automatiškai, tą reikės atlikti rankomis. Tai nemažas minusas, kadangi žmogus perkantis tokį fotoaparatą natūralu, jog nori išleisti kuo mažiau pinigų, tuo tarpu kai fotoaparatas savyje neturi fokusavimo variklio, prireiks pirkit brangesnius AF-S ar AF-I tipo objektyvus norint turėti automatinį fokusavimą.


Staigmena: Norite šį fotoaparatą įsigyti? Ir pigiau? Tik su anegypehe kodu, standartinę D3100 su 18-55mm VR komplektaciją už 2049 Lt. Užsakymo paskutiniame žingsnyje įveskite paminėtą kodą. Nepavykus kreipkitės simas @ fotofabrikas.lt

Fokusavimas – fotografavimas

Nikon D3100 naudoja tą patį fokusavimo sensorių kaip ir D3000 ar D5000, palaikantį 11 autofokuso taškų. Nors ir sistema nepasikeitė, tačiau pats vaizdas per ieškiklį pakito – dabar vietoj didelių juodų stačiakampių, žyminčių naudojamą fokusavimo tašką, matome kur kas paprastesnį ir kuklesnį vaizdą – nedidelius taškiukus, kurie sufokusavus raudonai sužybsi. Vaizdo nebetrukdo dideli juodi stačiakampiai. Šiek tiek apie patį fokusavimo garsą: nors ir atrodytų smulkmena, tačiau D3100 sufokusavęs pypteli gana nemaloniu ,,balsu”, kuris paprastai yra girdimas kompaktiškuose fotaparatuose ar ultrazoom klasės fotoaparatuose, tačiau ne veidrodiniuose. Garsas nesolidus ir skamba lyg skleidžiamas kokio žaislo.  Nors tai smulkmena, tačiau pradėjus naudotis fotoaparatu tai erzina. Aišku, visada gelbsti tylusis režimas (Q). Taip pat galbūt galima garsą pakeisti, nors šios opcijos rasti ir nepavyko.

Fokusavimo greitis ir taiklumas nestebina. Esant bent kiek prastesniam apšvietimui, dažnai sufokusuojamas nereikalingas objektas arba fokusavimas užtrunka ilgai, ir objektas, kurį norėjote nufotografuoti, jau būna dingęs iš akiračio.

Fotografavimo režimai fotoaparate taip pat liko visiškai nepakitę nuo D3000. Tie patys trylika: keturi rankiniai (M, A, S, P) , šeši scenų režimai (portretinis, peizažų, fotografuoti vaikus, sportui, macro ir naktinis portretas), beblykstis, Auto ir populiarusis Guide. Auto režimas dabar veikia kitaip: dabar jis tiesiog automatiškai parenka kažkurį scenos režimą ir juo fotografuoja. Fotografuoti galima tradicinėje išlaikymų terpėje – nuo 30 sekundžių iki 1/4000 ir Bulb

Nuotraukų kokybė

Apžvelgiamo D3100 nuotraukų kokybė savo kainų kategorijoje yra gana gera. Tai, ką jis pademonstravo ISO teste jau iš anksto žada gerus rezultatus. Su baltos spalvos balansu fotoaparatas tvarkosi puikiai – nuotraukose gana retai
matomi spalvų neatitikimai. Geras tvarkymasis su triukšmais leidžia išgauti
neblogus rezultatus ir fotografuojant prieblandoje ar tamsoje. Tiesa, jei pavyksta sufokusuoti. Blogai yra tai, jog nuotraukos išeina labai nekontrastingos, taip  pat JPEG ir RAW failų kokybė yra tik vidutinė.


Dulkių nuvalymo sistema

Fotoaparatas
naudoja jau tradicinę tapusią Nikon dulkių valymo sistemą. Ji, naudodama vibraciją, nukrato dulkes nuo vaizdo sensoria

us. Taip pat fotografuojant pakylantis ir nusileidžiantis specialiai sukurtas veidrodis sukelia oro srautus, kurie dulkes nupučia nuo vaizdo sensoriaus. Live View ir video filmavimas. Vienas didžiausių D3000 trūkumų, atitraukusių fotoaparatą nuo varžovų, buvo Live View režimo ir filmavimo funkcijų nebuvimas. D3100 tai ištaiso pasiūlydamas puikiai veikiantį Live View režimą ir įdiegtą filmavimo opciją. Turint omenyje, jog su fotoaparatu parduodamas AF-S Nikkor 18-55mm f3,5-5,6 G objektyvas turi vaizdo stabilizaciją, fotografuoti Live View režime yra ganėtinai paprasta, o filmuojant išvengiama drebančių rankų sukuriamo nemalonaus vaizdo iškraipymo ir drebėjimo.

Fotografuojant Live View režimu fokusuojama ypatingai greitai. Netgi kur kas greičiau, nei aukštesnės klasės Canon fotoaparatuose, kaip 500D ar 550D. Galima pasirinkti kelis fokusavimo režimus: vaizdo atpažinimo funkcija, kuomet fotoaparatas automatiškai fokusuoja aptiktus veidus ir juos seka, plataus fokusavimo režimas, standartinio, ir objektų sekimo, kuomet sufokusuojamas kažkoks objektas, ir jis sekamas, kas stipriai supatogina fotografavimą Live View režimu, o ypač filmavimą, kadangi visi šie automatinio fokusavimo režimai veikia ir filmuojant. Taip pat pasirinkus Live View fotografavimą Auto režime, jis veikia taip pat – nustato kažkokią sceną ir ja fotografuoja. Galima filmuoti keliomis kokybėmis: 1080p 24fps, 720p 30fps (HD Ready), 720p 25fps, 720p 24fps, 424p 24fps (tradicinė Youtube kokybė).

Tiesa, nors ir reklamuojama, jog fotoaparatas gali filmuoti Full HD kokybe, tačiau kai kadrų dažnis prie 1080p yra 24, vietoj 30, to Full HD pavadinti negalima. Deja, bet filmavimo kokybė nėra labai gera. Video įrašuose būna labai daug triukšmų, spalvų neatitikimo. Canon 500D ar 550D šį modelį lenkia visa galva. Nors ir kainuoja jie keliais šimtais litų brangiau, tačiau filmavimo kokybe priartėja prie beveik profesionalios, tuo tarpu D3100 video įrašai panašūs į filmuotus aukštos klasės telefonu tik su daugiau gylio (kas priklauso nuo objektyvo, kurį uždėsite) ir be vaizdo iškraipymų. Gerą filmavimo kokybę įmanoma išgauti tik esant ypatingai geram apšvietimui ir naudojant objektyvą su didele diafragma.

Vartotojo sąsaja ir video bei nuotraukų redagavimas fotoaparate

Tai, kaip valdomas fotoaparatas, praktiškai nepasikeitė nuo D3000: guide režimas veikia beveik taip pat, tik pateikia daugiau pavyzdžių, kokios nuotraukos gali išeiti keičiant tam tikrą nustatymą, vartotojo sąsaja patogi ir aiški,
lengvai suprantama, viena
paprasčiausių rinkoje, informacijos mygtukas (i) labai padeda komunikuoti su fotoaparatu ir jį pažinti naujokams, visos opcijos aprašytos suprantamai.
Pagrindiniai fotografavimo ekranai išliko taip pat beveik nepakitę – vienas yra tradicinis, pateikiantis sausą informaciją aiškiai ir konkrečiai, kitas – grafinis, kuris yra kur kas malonesnis akiai, tačiau ne toks aiškus. Nuotraukas galima redaguoti iš karto fotoaparate retouch menu zonoje. Žinoma, neverta tikėtis didelio opcijų pasirinkimo kiekio, tačiau šį bei tą pakoreguoti eina. Yra galimybė apkarpyti nuotraukas, uždėti keletą filtrų, pakeisti nuotraukos spalvų balansą ir panašiai. Nors gal ir skamba smagiai, tačiau tą atlikti nėra patogu, retouch menu bus panaudotas gal tik porą kartų. norint pažiūrėti, kokios yra funkcijos, ką galima su jomis padaryti, tačiau jos nėra praktiškos, o naudotis jomis taip pat nėra patogu. Redaguoti nuotraukas kompiuteriu nepalyginamai patogiau.

Video redagavamas taip pat paprastas: ra galimybė pakeisti video pradžios ir pabaigos taškus bei išsaugoti kažkurį video kadrą, kaip atskirą nuotrauką. Opcijos tik trys, o naudojimasis jomis taip pat nėra labai praktiškas. Gal tik galimybė išsaugoti video kadrą kaip atskirą nuotrauką yra smagesnė ir bus naudojama.

Detalesnis fotoaparato vartotojo sąsajos pademonstravimas pateikiamas demonstraciniame video – jo pradžioje parodomas Guide Menu veikimas, vėliau – retušavimo meniu, pagrindinio ekrano ir Live View demonstracijos.

Nikon D3100

Baterija

Su fotoaparatu parduodama nauja EN-EL14 ličio jonų baterija atlaiko iki 550 kadrų ir perpus mažiau fotografuojant blykste. Tai standartinis baterijos gyvavimo laikas. D3100 fotoaparatui battery grip‘o nėra.

Išvados

Aptarkime pagrindinius fotoaparato pliusus ir minusus:

Pliusai:

 • Puikus tvarkymasis su triukšmais.
 • Galimybė filmuoti, Live View režimas.
 • Greitas fokusavimas Live View režimu.
 • Retai matomi spalvų neatitikimai nuotraukose.
 • Gera nuotraukų kokybė fotografuojant tamsoje.
 • Puiki fotoaparato ergonomika.
 • Efektyvi dulkių valymo sistema.
 • Itin draugiška vartotojo sąsaja.
 • Maža kaina.

Minusai:

 • Lėtas fokusavimas fotografuojant įprastai.
 • Prastoka JPEG ir RAW failų kokybė.
 • Žemas kontrastas nuotraukose.
 • Mažas nuotraukų redagavimo programos funkcionalumas.
 • Prasta filmavimo kokybė.
 • 1080p filmavimas tik prie 24 kadrų per sekundę.
 • Fokusavimo variklio nebuvimas.

Taigi naujasis D3100 tikrai išspirs D3000 iš rinkos, kadangi kainų skirtumas tarp šių modelių nėra didelis, tačiau nuotraukų kokybė ir pačių fotoaparatų funkcionalumas ženkliai skiriasi D3100 naudai. Didžiausias šuolis nuo D3000 puikus tvarkymasis su triukšmais – neabejotinai kelia D3100 vertę ir daro jį nauju lyderiu tarp pigių DSLR fotoaparatų. Lyginant su panašiai kainuojančiu D5000, D3100 vis vien laimi savo nuotraukų kokybe ir puikiu kovojimu su triukšmais, D5000 gelbsti tik jo išskirtinė savybė – atlenkiamas ekranas. Tačiau juk fotoaparatas skirtas ne ekranui lankstyt, o fotografuot, ką D3100 daro geriau. Labiausiai balą naujajam D3100 muša jo lėtokas ir netikslus fokusavimas, tačiau nuotraukų kokybė ir mažas triukšmų kiekis jose tai atsveria.
Galų gale, ar D3100 vertas pinigų, ar jį verta pirkti? Jei Jūs nesiorientuojate į profesionalią fotografiją – žinoma taip. Tai puikus entry-level klasės fotoaparatas skirtas fotografijos mėgėjams ar paprastam buitiniam naudojimui. Tačiau jei Jūs žadate fotografuoti ilgai ir norite gerų rezultatų, vertėtų šiek tiek pataupyti ir įsigyti jau mūsų apžvelgtą Canon 500D ar naujesnį 550D. Taip sutaupysite pinigų, kadangi minėti modeliai kur kas ilgiau jums tarnaus ir tenkins Jus savo funkcionalumu bei nuotraukų kokybe.

Vertinimas:

 • Dizainas surinkimo kokybė ir ergonomika – 4/5
 • Funkcijos 4/5
 • Paprastumas naudoti – 4,5/5
 • Nuotraukų kokybė – 4/5
 • Kainos ir kokybės santykis – 4/5
 • Bendras – 4/5

  Testą atliko Gytis Dovydaitis iš www.fotofabrikas.lt/fotostudija

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.5/10 (2 votes cast)
  Nikon D3100 testas, 5.5 out of 10 based on 2 ratings
  Be Sociable, Share!

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

  Previous Post
  «