VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Negaliu sakyti, kad šios klasės fotoaparatai yra didžiulė naujiena, tačiau kiekvienas naujas modelis įneša į šių, kokybiškų ir mažų aparatų rinką šiokių tokių naujienų, truputį sąmyšio ir šiek tiek galvos skausmo pirkėjui, ilgai svarstančiam, kokį aparatą pasirinkti.  Šis Olympus XZ-1 yra vienas tokių, kuris tikrai privalo išjudinti šiuo metu kiek sustabarėjusią šios klasės aparatų rinką.

Šiuo metu populiariausi  šios kategorijos fotoaparatai yra Canon PowerShot S95, Panasonic Lumix DMC-LX5, Panasonic Lumix DMC-LX3, SAMSUNG EX1, ir dar populiarėjantis  Nikon Coolpix P300.

Visus šiuos aparatus sieja mažas korpusas, palyginti nedidelio židinio nuotolio, t.y. nedaug artinantis ir plataus matymo kampo objektyvas, didelės fotoaparato funkcinės galimybės, ir, svarbiausia, didelis objektyvo laidumas šviesai. Visi šie aparatai turi turi objektyvą, kuriame diafragmą galima atverti nuo F1.8 iki F.2 (daugiausiai). Mėgėjiškam fotoaparatui – tai neįtikėtinas dalykas, ypač norinčiam kad fotoaparatas korektiškai veikų prasto apšvietimo sąlygomis. Taigi, kas yra patrauklaus šiame fotoaparate, dėl ko jį reiktų girti, ar atvirkščiai, gal jis be reikalo giriamas.

Pirmieji įspūdžiai

XZ-1  išorė kvepia rafinuotumu, tai nėra pretendentas į mažiausius šios kategorijos fotoaparatus, bet jo dydis toks, kad tikrai sugebės konkuruoti su panašiais aparatais – tai ne mažasis S95, bet dydžiu primena DMC-LX5, tik gal kiek aukštesnis. Korpusas klasikinio keturkampio formos, mažiausi dėklai šiam aparatui netiks, tačiau kiek didesni – be jokios problemos. Atskiru mygtuku pakeliama blykstė, kuri reikalui esant gali būti panaudojama. Tiesa, pats blykstės atidarymo veiksmas didelio susižavėjimo nekelia, atidarant ją norisi kiek švelnesnio jos išlindimo iš korpuso, tačiau tokia jau jos atidarymo konstrukcija. Atidarymo metu tiesiog norisi jos aktyvų iššokimą kiek prilaikyti, kad galiniame taške neatsitrenkinėtų į fiksatorių. Ant objektyvo – žiedas papildomam valdymui, kas supranta tokio žiedo privalumus, greitai įpras prie tokio valdymo patogumo ir dėl to nekils jokių abelonių – tai iš tikro patogiau, nei kai kuriuos parametrus parinkinėti naudojantis meniu. Jungtis blykstei korpuso viršuje – bet kada, nusprendus, kad vidinės blykstės nepakanka, galima prijungti papildomą – su ja galimybės dirbti patalpose ir vakare padidėja vos ne iki veidrodinio aparato galimybių ribos. Įjungimas – reikia normaliai spustelti įjungimo mygtuką, tad kad aparatas netyčia įsijungs krepšyje – šansų mažai. Objektyvo dangtelis uždedamas gana patikimai, nenukrenta, bet papildomai dar galima jį pritvirtinti dirželiu (yra laikiklis jam).  Maitinimas – Li-ion baterija (LI-50B Ličio jonų baterija, apie 320 nuotraukų), ji ne per talpiausia, tačiau kol aparatas buvo intensyviai bandomas, jo talpa sumažėjo tik trečdaliu: buvo filmuojama, padaryta apie 170 nuotraukų, naudota peržiūra, tad baterija šiam aparatui tikrai turi pasiteisinti.

Ekranas.  OLED – 610 tūkst. vaizdo taškų, dydis – 3 coliai, raiškos – per akis, tačiau saulėtą dieną man reikėjo nosį įkišti į fotoaparatą, kad be problemų tvarkingai matyčiau vaizdą. Atskiras info mygtukas padeda parodyti pagrindinius aparato parametrus ekrane ikonų pavidale, informacijos tikrai gausu, simboliai gerai įžiūrimi, net ir man, turinčiam netobulą regėjimą. Fotografuojant ar filmuojant ekranas praktiškai neturi mirgėjimo, net ir blogo apšvietimo sąlygomis.

Objektyvas – parametrai sukurti puikiam darbui ir dieną, ir blogo apšvietimo sąlygose – F reikšmė nuo 1.8.  Sunku pasakyti, ar bus didelis pranašumas, lyginant su F2.0 objektyvu, bet jo perteikiamas vaizdas didesnių komentarų nereikalauja – net ir patamsyje be blykstės juo galima fotografuoti be didelio vargo, juolab, kad ir stabilizavimo sistema veikia gerai. Beje, fokusavimas dieną – idealus, o patamsyje norėtųsi šiek tiek greitesnio fokusavimo, nors jis veikia patikimai ir gana tiksliai. Fokusavimas filmuojant – be didesnių priekaištų, aišku, bėgiojant su aparatu nieko gera iš filmavimo neišeis, tačiau beveik visi fotoaparatai neturi patikimo fokusavimo filmuojant. Objektyvo židinio nuotolis nuo 28mm – ne pats didžiausias matymo kampas šiuo metu, bet jo peizažams fotografuoti pakanka, o patalpose – taip pat.

Blykstė – didžiausią galią naudojant net 10 metrų atstumu galima fotografuoti, beje, jos galimybės dar didesnės, tik jau iš toliau nebuvo reikalo fotografuoti, nes kokybei tokiu atstumu vietos nedaug lieka, bet vaizdai bus užfiksuoti patikimai. Aišku, čia padeda ir gerai šviesą praleidžiantis objektyvas. Plius yra jungtis papildomai blykstei. Kaip žinome, uždėjus išorinę, bus galima valdyti ir kitas blykstes. Kurie neveidrodiniai aparatai  tai gali atlikti?

Funkcijos. Labai daug. Vien pažvelgus į meniu darosi aišku, kad šis fotoaparatas puikiai parengtas konkurencijai su kitais tokio kalibro fotoaparatais. ISO diapazonas ne pats plačiausias (100 – 6400), bet aparatas turi „šviesią“ optiką, visi rankiniai nustatymai (P, S, A, M, C), plius daug automatinių režimų (SCN), plius visiškai automatizuotas režimas iAUTO, jau spėję išpopuliarėti kituose Olympus aparatuose ART režimai (Pinhole, Soft, BW, PopArt, Diorama ir kiti) … Automatiniai režimai taip gerai suręsti, kad dažnai net nesinori jungti rankinių nustatymų.  Kas man įstrigo į atmintį, kad juo panoramas fotografuoti yra vienas malonumas, sujungiami keli kadrai be didesnio vargo, tik tereikia fotografuojant pataikyti į nurodytą nedidelę zoną, kuri pažymėta ryškių tašku. O fono plovimas kadre naudojantis šiuo aparatu – vieni juokai. Stabilizavimo sistema veikia gan gerai, net filmuoti galima vaikščiojant, tik reikia kiek stabiliau aparatą laikyti rankose.

Veikimas ir nuotraukų kokybė. Įjungus fotoaparatas pasirengia darbui per 1,5 sekundės, fokusavimas greitas, valdyti aparatą padeda du valdikliai, vienas valdiklis yra žiedas prie objektyvo, kitas – standartinėje vietoje – šalia ekrano, man pastarasis kiek mažokas, tad aš mieliau funkcijas ir režimus parinkinėju tuo, kuris supa objektyvą. Meniu – lietuvybė yra, tik kai kurie terminai turi keistokus pavadinimu, bet perskaičius, kas tai yra, nesunku valdymą perprasti ir nieko neišmanančiam mėgėjui.  Tiesa, sėkmingai veikia patarimų sistema, tad su šiuo įrankiu gerą kokybę nuotraukoje gaus ir pradedantysis. O baltos šviesos balanso sistema gali nustebinti ir visko mačiusius – žuvies simbolis rodo, kad yra ne tik standartiniai režimai, bet ir skirtas povandeniniam fotografavimui, o kur dar atspalvių reguliavimas … Plius dar yra ND filtras, kuris padeda susitvarkyti su per stipriu apšvietimu. Nepatiko serijinis fotografavimas, spartos kaip ir pakaktų, tačiau vaizde atsiranda skaitmeninis triukšmas ir kiti artefaktai, kurie gadina vaizdą. Visa kita – beveik idealu. Nuotraukų kokybei – jokių priekaištų. Praktiškai visose sąlygose. Kiek jos reikia mėgėjui – pakanka, sakyčiau , su kaupu.

Filmavimas. 2 raiškos režimai, Motion JPEG, HD 1280 x 720 (16:9) / SD 640 x 480 (4:3), 30 k/s, filmavimas ne Full HD, bet filmuoja be sutrikimų ir kokybė gan gera. Judant ir fotoaparatą laikant rankose galima visai vykusiai filmuoti, o peržiūrint filmuotus vaizdus virpėjimas minimalus. Filmuojant galimas artinimas, o to dažniausiai trokšta mėgėjai filmuoti netikėtus siužetus, tiesa, artinimas nėra didelis, bet kai kada ir minimalus artinimas gelbsti. Filmavimo metu artinant fokusas kiek pabėga, bet po to vėl greit grįžta į darbinę padėtį, kiek kebliau patalpoje ir prietemoje, tai užtrunka truputį ilgiau.

Makro. Fotoaparato veikimą galima vadinti geru,  gerai dirba ir šešėlyje, ir ten, kur šviesos trūkumas. Standartinėse situacijose pats aparatas atpažino Makro fotografavimo režimą iš maždaug 10 cm atstumo.

Maitinimas – Li-ion baterija. Gerą pusdienį bandant fotoaparatą, baterija vis dar rodė 2/3 talpos. kaip jau rašyta, padaryta apie 170 kadrų ir nufilmuota ape 10 siužetų.

Trumpas reziumė (penkių balų sistemoje):

Fotografavimas – 5 (Makro – 4, prietema – 5, patalpose – 5, lauke – 5, automatiniai režimai – 5, rankiniai režimai – 5, serijomis – 3)

Filmavimas – 4 (Full HD – nėra, HD – 4, kitas režimas – 3, fokusavimas filmuojant – 4, garsas – 4, mono)

Funkcionalumas – 5

Korpusas – 5

Valdymas – 5.

Studentiškais terminais kalbant – įskaita gauta. Įvertinimas – penketui (penkių balų sistemoje), neskaičiuojant kai kurių smulkmeniškų trūkumų. tai vienas rimčiausių konkurentų LX5 ir S95 fotoaparatams. Ir kokybės, ir funkcionalumo prasme. Fotoaparatas tikrai vertas pagyrų.

Keletas nuotraukų pavyzdžių.

1. Prieš saulę – priešinė šviesa daugeliui fotoaparatų neįveikiama užduotis.

2. Sienos fragmentas.

3. Fono plovimas.

4. Makro.

5. Patalpoje be blykstės.

6. Pinhole efektas.

7. Blykstės našumas – atstumas apie 10 m.

8. HDR  – vienas iš ART filtrų.

9. Panorama.

Keletas video:

http://www.youtube.com/watch?v=l9ZDK9WEpxs

http://www.youtube.com/watch?v=StZVYDw9nAA

http://www.youtube.com/watch?v=DHE8IHr0cZ0

http://www.youtube.com/watch?v=hS_EmDEyCYA

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Be Sociable, Share!

2 Comments for this entry

 • beje parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  sitas daiktas gali valdyti isorine blykste impulsais nuo integruotos.. 🙂

  t.y. uztenka vienos isorines.
  aisku nebus grupiu ten ir viso kito, bet paleisti paleis ir TTL bus.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • zoro parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Ačiū už aprašymą, tikrai buvo naudingas !

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *