VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Praktiškai kiekvienai nuotraukai reikia pridėti šiek tiek vadinamojo „šarpo“, nesvarbu kuo ji padaryta – ar moderniu veidrodiniu fotoaparatu, ar pigia „muiline“. Kokybiškai paaštrintos fotografijos būna malonesnės akiai, atrodo kur kas detalesnės, turtingesnės ir profesionalesnės. Tas ypač pastebima jas atspausdinus. Jau turbūt aišku ko šįkart bandysime išmokti – tai keleto aštrinimo (ang. sharpen) technikų, kurias įvaldę galėsite netgi telefonu darytas nuotraukas paversti pakankamai detaliomis bei ryškiomis.

Tiesa, atkreipkite dėmesį, kad nuotraukų aštrinimas stipriai išryškina triukšmus, tad jei nuotrauka labai triukšminga, arba bus spausdinama dideliu formatu, geriau jos neaštrinti, arba tą daryti labai atsargiai, antraip fotografijoje labai stipriai išryškės triukšmai.

Smart Sharpen

Tai paprasta ir mažai laiko užimanti aštrinimo technika, negana to – ir pakankamai efektyvi. Jos esmė – Smart Sharpen filtras, kurio pagalba galime reguliuoti aštrinimo stiprumą bei zonas.

 1. Atsidarę nuotrauką einame į Filter -> Sharpen -> Smart Sharpen..
  .
 2. Atsidariusioje lentelėje slankiojame Amount ir Radius slankiklius, stebime rezultatą ir spaudžiame Apply. Radius slankiklis reguliuoja zonų, kurias programa aštrins, dydį, tuo tarpu Amount slankiklis reguliuoja Radius slankikliu pasirinktų zonų aštrinimo stiprumą. Žemiau galima pasirinkti kokį nuotraukos neryškumo tipą aštrinimas naikins – ar įprastinį Gaussian tipo, ar Lens (neryškumo pametus fokusą), ar Motion (neryškumo atsiradusio sujudinus fotoaparatą fotografavimo metu) tipo. Uždėjus varnelę prie More Accurate, peržiūros langelyje matysite tikslesnį vaizdą, tačiau tas reikalauja šiek tiek didesnių kompiuterio resursų, tad senesni kompiuteriai gali strigti uždėjus varnelę šioje vietoje.
  .
 3. Taip pat galite pasirinkti Advanced nustatymų tipą lango viršuje. To pasekoje gausite prieigą prie detalesnių aštrinimo nustatymų.

High Pass

Ši technika šiek tiek sudėtingesnė, užimanti daugiau laiko, tačiau jos pagalba galėsite patys pasirinkti zonas, kuriose nuotrauka bus aštrinama, labiau kontroliuosite aštrinimo procesą.

 1. Atsidarę nuotrauką dvigubiname Background sluoksnį.
 2. Naujam sluoksniui nustatome Overlay perėjimo režimą.
 3. Einame į Filter -> Other -> High Pass..
 4. Atsidariusiame lange nustatome aštrinimo stiprumą Radius slankiklio pagalba ir spaudžiame OK. Nepadauginkite! Maždaug 2~5 pikselių stiprumo daugeliu atveju turėtų pakakti. Ši funkcija išryškina nuotraukos kontūrus, panaikindama didžiąją dalį spalvinių pustonių, ir visą nuotrauką užpildydama 50% šviesumo pilka spalva (to nesimato dėl to, jog šiam sluoksniui pritaikytas Overlay perėjimo režimas).
 5. Pasirinkime pagrindinę piešimo spalvą paspaudę ant Foreground Color spalvų paletėje.
 6. Atsidariusiame lange prie H ir S raidžių parašome 0, o prie B raidės parašome 50 ir spaudžiame OK. Taip gauname 50% šviesumo pilką spalvą (tokią pačią, kokia užpildoma visa nuotrauka naudojant High Pass filtrą).
 7. Spaudžiame B raidę, taip pasirinksime Brush įrankį. Dabar pasididiname nuotrauką ir piešiame su pele ant tų vietų, kur nereikia aštrinimo, pavyzdžiui ant debesų, nesufokusuotų zonų (jei jos ir turi būti nesufokusuotos), ant odos tekstūros ar išsiliejusių plaukų, ir panašiai. Kadangi mūsų teptukas yra tokios pat spalvos, kaip High Pass filtro užpildyta nuotrauka, piešdami juo užspalviname suaštrintus kontūrus.

Unsharp Mask

Tai profesionali aštrinimo technika užimanti daug laiko, tačiau ji padės išvengti aštrinimo metu atsirandančių spalvinių bei erdvinių iškraipymų geriausiai iš kitų, kas ypač aktualu spausdinant nuotraukas didesniu nei A4 formatu. Taip pat šios technikos pagalba pilnai kontroliuosite aštrinimo procesą.

 1. Padarome viską, kas apibūdinta High Pass technikos aprašyme.
 2. Viršutiniam sluoksniui (kuriam naudojome High Pass filtrą) pritaikome Normal perėjimo režimą.
 3. Einame Image -> Adjustments -> Treshold…
 4. Atsidariusiame lange prie Treshold Level įrašome 127. Kaip matote, šis filtras išryškina objektų linijas ir, skirtingai nuo High Pass filtro, panaikina visus spalvinius pustonius.
 5. Spaudžiame X raidę klaviatūroje, taip pasirinksime fono spalvą, kuri, jei nebuvo pakeista, yra balta. Dabar spaudžiame B raidę, taip pasirinksime Brush įrankį, kurio pagalba užpiešę ant įvairių juodų šiukšlių nuotraukoje, ir kitų zonų, kurių nenorite aštrinti, paliksime tik konkrečias zonas tolimesniam aštrinimui.
 6. Pasirenkame Channels skiltį ir užspaudę CTRL klavišą pele pasirenkame RGB kanalą. Šiuo būdu pasirenkama tik spalvomis užpildyta erdvė nuotraukoje.
 7. Sugrįžtame į Layers skiltį ir duplikuojame Background sluoksnį. Naują jo kopiją perkeliame į viršų.
 8. Nuimame akutę nuo pirmosios Backgroud kopijos – taip padarysime ją nematoma. Tada užspaudę ALT klavišą spaudžiame ant Add Vector Mask ikonos (taip kaukė bus sukurta tik iš pasirinktos zonos). Pasirinkite naujai atsiradusią sluoksnio kaukę.
 9. Einame Filter -> Blur -> Gaussian Blur… ir atsidariusiame lange prie Radius parašykite 1,5, tada spauskite OK.
 10. Paspaudę Z raidę pasirinkite padidinamojo stiklo įrankį, jo pagalba išdidinkite nuotrauką iki 100%  dydžio paspaudę Actual Pixels. Taip geriau matysite kaip ir kur aštrinama nuotrauka.
 11. Pasirinkę viršutinio sluoksnio pagrindinį kanalą (ne kaukę) ir eikite Filter -> Sharpen -> Unsharp Mask…
 12. Atsidariusiame lange Amount reikšmę nustatykite tarp 80% ir 120%, o Radius tarp 1 ir 3, priklausomai nuo nuotraukos ir nuo to kiek aštrumo pridėti norite. Jei nuotrauka bus skirta spausdinimui, ne žiūrėjimui per monitorių, aštrumą nustatykitę šiek tiek didesnį, nei atrodo reiktų – atspausdinus dalis aštrumo pasinaikina.
 13. Pakeiskite paties viršutinio sluoksnio, kurį aštrinote, perėjimo režimą į Luminosity.

*Vietoj 11 ir 12 žingsniuose naudoto Unsharp Mask filtro galite naudoti ir Smart Sharpness filtrą, priklauso nuo Jūsų poreikių. Eksperimentuokite ir atrasite jums labiausiai tinkantį būdą.

Tikimės, jog ši pamokėlė Jums buvo nesunkiai suprantama, jei jos metu kažko išmokote – mūsų tikslas pasiektas! O jei vis dėlto kyla kažkokių klausimų ar nesklandumų – būtinai klauskite komentaruose, stengsimės padėti!

Taip pat ačiū už kritiką ir patarimus, jie mums padeda tobulinti ir tinkamai paruošti straipsnius.

Straipsnio autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
Photoshop pamokėlės 2# Aštrinimas, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Be Sociable, Share!

4 Comments for this entry

 • vzx parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  Labai ačiū, už naudingą info. Pamokos skirtos ne naujokams – tuo geriau – yra ko išmokti.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 • Andrius parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Gerokai per sudėtinga pamoka, per daug žingsnių. Kiek laiko tai užtrunka? Kiek laiko truks apdoroti krūvą nuotraukų?
  Dar kažkur tekste radau [praleistą raidelė 😉

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Ačiū, gera mintis, ateityje visada tą padarysime.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Vilma parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Būtų šaunu, jei pamokėlės gale sugretintumėte neapdorotą ir minėtais būdais apdorotas nuotraukas, kad matytųsi skirtumai.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *