VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Šįkart vieną prieš kitą pastatėme du plačiakampius objektyvus, kuriuos skiria išties didelė 1000 Lt kaina:  SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC prieš  Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM. Pabandysime išsiaiškinti, ar verta mokėti 1000 Lt daugiauCanon produktą, galbūt pigesnis Sigma variantas beveik niekuo nesiskiria, gal papildomas 1000 Lt už Canon objektyvą mokamas vien tik dėl vardo? Abu objektyvai buvo testuoti naudojantis Canon EOS 7D fotoaparatu.

Pagrindinės savybės

Visų pirma, išvardinkime pagrindines abiejų objektyvų savybes.

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC:

 • Ypatingai mažas židinio nuotolis (nuo 10mm iki 20mm), kieno pasekoje aprėpiamas ypač didelis vaizdas.
 • Didžiausia diafragma f/4 – 5,6 .
 • Tinka visiems sumažinto kadro fotoaparatams.
 • Autofokusas fotoaparatuose veikia be fokusavimo variklio (Nikon D3000; D3100; D5000)
 • Netinka pilno kadro fotaparatams.

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM:

 • Taip pat ypatingai mažas židinio nuotolis (nuo 10mm iki 22mm), kieno pasekoje aprėpiamas vaizdas ypač plačiu kampu.
 • Didžiausia diafragma f/3,5 – 4,5
 • Tinka visiems sumažinto kadro Canon fotoaparatams, pilno kadro – netinka.
Išvaizda, ergonomika

Dabar aptarsime tai, ką pamatome pirmiausia – objektyvų išvaizdą ir ergonomiką.

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC yra nedidelis, turint omenyje tai, jog jis priklauso plačiakampių objektyvų tipui, kadangi paprastai šie objektyvai būna didoki ir sunkūs, ypač pagaminti Sigmos. Jo matmenys: 83.5×81.0mm. Pojūtis paėmus objektyvą į rankas yra vidutinis – gerų jausmų ar įspūdžio nesukelia, tačiau jo menkinti liežuvis taip pat neapsiverčia. Korpusas plastmasinis, tačiau objektyvo svoris nėra mažas – jis sveria 470g. Su objektyvu komplektuojama blenda gana kukli, tačiau savo darbą atlieka taip, kaip ir turi – apsaugo nuotraukas nuo vadinamojo lens flare fotografinio artefakto saulei šviečiant iš šono. Nepatogu tai, jog užsukus blendą kita puse yra sudėtinga pasiekti rankinio fokusavimo žiedą, esantį prie pat objektyvo galo. Gerai tai, jog objektyvo ilgis nesikeičia fokusuojant. Keičiasi tik keičiant židinio nuotolį, tačiau esant gana mažam židinio nuotolio intervalui tas pokytis menkai pastebimas ir tikrai netrukdo.

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM objektyvas didesnis, atrodo solidžiau, žymiai patvariau nei Sigmos. Tiesa, yra truputį didesnis, matmenys – 83,5×89,5mm. Tačiau keista tai, jog svoris mažesnis beveik visu šimtu gramų nei Sigmos, jis sveria – 385g. Tai gerai, kadangi taip jis nenusvers jokio veidrodinio fotoaparato ir naudotis objektyvu bus patogu. Fokusavimo žiedas lengvai pasiekiamas ir valdomas, jis yra priešingoje pusėje nei Sigma atitikmenyje, todėl ir uždėjus blendą kitu galu, kuomet ji nereikalinga, juo naudotis patogu. Kalbant apie blendą, ji yra taip pat komplektuojama kartu su objektyvu kaip ir Sigmoje, tačiau pati blenda didesnė ir atrodo solidžiau, tvirčiau. Didesnis jos dydis reiškia truputį problematiškesnį naudojimąsi objektyvu uždėjus blendą, tačiau tai atsiperka tuo, jog saulės atspindžiai objektyvo nepasiekia esant mažesniam kampui tarp objektyvo centro ir saulės nei naudojant Sigma objektyvo komplekte esančią blendą. Canon objektyvo ilgis nei fokusuojant, nei keičiant židinio nuotolį nesikeičia – tai taip pat patogu.

Fokusavimas

Pradėkime nuo geriau fokusavimo testuose pasirodžiusio objektyvo Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM . Juo naudojantis problemų dėl fokusavimo nebuvo kilę, viskas būdavo atliekama greitai ir tiksliai. Fotoaparatas idealiai sąveikavo su objektyvu, o tai atnešė puikius rezultatus ir komfortabilumą, stengiantis greitai sufokusuoti judantį vaizdą. Turbūt tą sąlygoja itin tikslus ultragarsinis fokusavimo variklis. Malonu dar ir tai, jog jis ypač tylus, o fokusuojant objektyvo ilgis visiškai nesikeičia.

O kaip dėl SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC? Fokusuoti jam sekėsi kur kas prasčiau nei varžovui. Dažniausiai vaizdo fokusavimas užtrukdavo kur kas ilgiau nei Canon’ui. Kartais būdavo sufokusuojamas nereikalingas objektas, kas dar labiau erzina, o kartais apskritai niekas nebūdavo sufokusuojama, nors ir apšvietimas buvo pakankamai geras Canon’ui, kuris fokusavimo užduotis gliaudė lyg riešutus. Blogiausiai fokusuoti Sigmai sekėsi vaizdą iš arti, tai yra, iš maždaug 30~40cm nuotolio. Tokiomis sąlygomis beliko naudotis rankiniu fokusavimu, kadangi automatinis praktiškai neveikė. Negana to, fokusavimas dar ir sąlyginai garsus palyginus su Canon’u netgi džeržgiantis. Pliusas tas, jog fokusuojant objektyvo ilgi, kaip ir Canon’e nesikeičia, dėl ko patogu naudoti blendą.

Nuotraukų kokybė

O dabar aptarkime svarbiausią veiksnį, lemiantį objektyvo vertę – nuotraukų, darytų juo, kokybę. Prisimenant tai, jog objektyvų kainos stipriai skiriasi, būtų galima jau iš anksto nusistatyti, jog ir nuotraukų kokybė skirsis akivaizdžiai. Bet ar taip yra iš tiesų? Pradžiai, pažiūrėkime paprastus nuotraukų pavyzdžius.

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM:

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC:

Kaip matome didelio skirtumo nėra, iš pirmo žvilgsnio tikrai negalėtum pasakyti, jog vienos nuotraukos darytos tikrai Canon modeliu, o kitos – Sigma. Sekantis žingsnis – patyrinėti chromatines aberacijas, patikrinti, ar šie objektyvai pasiduoda jų įtakai, ar jas panaikina. Tuo pačiu dar ir lengvai pastebėsime, kuris objektyvas kontrastingesnis bei aštresnis studijinėmis sąlygomis. Abiem objektyvais fotografuojama naudojant Canon EOS 7D fotoaparatą, įjungus blykstę esant 1/250 išlaikymui ir ISO 100 jautrumui.

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC:

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM:

Gana akivaizdu, jog Sigma objektyvas nėra toks aštrus ir kontrastingas kaip Canon, tačiau kas liečia chromatines aberacijas, tai šie abu objektyvai jas naikina labai gerai. Jos pastebimos nebent nuotraukų kampuose, tačiau taip pat retais atvejais. Neįsigilinus jų pastebėti beveik neįmanoma.

Išneškime objektyvus į lauką ir patyrinėkime nuotraukų kokybę įvairiose kadro dalyse. Nuotraukos darytos nustačius 1/30 išlaikymą ir ISO 100 jautrumą prie plačiausio židinio nuotolio.

Centrinė kadro dalis.

Kaip matome, kokybė labai panaši, iškraipymai taip pat vienodi, didelio skirtumo nėra, gal tik Sigma perteikia truputį tamsesnį vaizdą, nors ir diafragma bei fotoaparato nustatymai buvo identiški ir fotografuojant Canon objektyvu.

Apatinė kampinė nuotraukos dalis.

Dabar akivaizdžiai pastebima, jog Canon objektyvas kur kas mažiau iškraipo vaizdą nei Sigma. Taip pat Canon objektyvo perteiktas vaizdas kontrastingesnis bei gyvesnis. Sigma darytų nuotraukų kraštai visada yra stipriai deformuoti, Canon su kadro iškraipymais šioje srityje tvarkosi žymiai geriau. Tą sąlygoja brangesnė ir kokybiškesnė lęšių konstrukcija.

Viršutinė kampinė nuotraukos dalis.

O štai šito vaizdo paaiškinti nepavyksta. Canon viršutinėje kadro dalyje labai stipriai išplukdo vaizdą, liaudiškai tariant – jis ten labai muilina. Sigma čia akivaizdžiai laimi. Padarius testus nelabai ėjo patikėti, jog toks Canon išplaukimas įmanomas, turint omeny, jog apatinėje kadro dalyje jis parodė profesionalią kokybę. Tada testai buvo pakartoti, manant jog turbūt įsivėlė klaida, bet rezultatai buvo tokie pat. Ką gi, šiuo atveju brangiau tikrai nereiškia geriau – Canon, kainuodamas 1000 Lt daugiau nei Sigma, šioje srityje stipriai gauna į kaulus.

O kaip dėl fotografavimo iš arti? Abu objektyvai pasirodo beveik vienodai, tik Sigma, kaip jau buvo minėta fokusavimo skiltyje, fotografuodamas iš arti visiškai nesugeba fokusuoti ir vaizdo fokusavimą tenka atlikti rankiniu būdu – automatinis fokusavimas praktiškai neveikia. Taip pat jam būdingas vaizdo iškraipymas būtų minusas, bet mokant naudotis, jį galima panaudoti kaip didelį pliusą, kadangi dažnai vaizdo iškraipymų pagalba galima padaryti itin įdomius kadrus.

Visos nuotraukos darytos iš 30~40cm nuotolio nuo fokusuojamo objekto.

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC:

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM:

Kaip matote, abu objektyvai daro puikias nuotraukas ir iš arti. Itin didelis apžvalgos kampas leidžia nufotografuoti išties platų vaizdą netgi fotografuojant iš tokio mažo nuotolio kaip 30~40cm. Tokio didelio skirtumo, kurį skiria šių dviejų objektyvų kainos, vis tik nėra.

Išvados

Manau, jog savaime aišku, kad šįkart išvados nebus Canon naudai. Testuose pamatėme, jog Canon objektyvas stipriai muilina vaizdą viršutinėje kadro dalyje – tai jokiu būdu neatleistina turint omeny objektyvo kainą, kuri visu 1000 Lt didesnė nei Sigmos. Tuo tarpu Sigma vaizdo taip nemuilina, nors ir šiuo objektyvu darytos nuotraukos dažniausiai nebuvo tokios aštrios bei kontrastingos kaip Canon produkto. Tačiau nederėtų pamiršti, jog tiek aštrumą, tiek kontrastą, galima pakelti naudojantis kompiuteriu – šios operacijos juo atliekamos labai lengvai, nors ir užima šiek tiek laiko. Tačiau tas laikas tikrai nėra vertas papildomų 1000 Lt, kuriuos reiktų mokėti už šiek tiek kontrastingesnį Canon. Vienintelis stiprus Canon objektyvo pliusas, tai fokusavimo greitis – fokusuoja Canon’as kur kas greičiau ir tiksliau nei Sigma, o ypač iš arti.

Taigi atsakykime į klausimą, ar pirkdami Canon papildomą 1000 Lt mokėsime tik už vardą? Atsakymas paprastas ir aiškus – taip. Jei Canon objektyvas kainuotų 300 Lt ar 400 Lt brangiau, tuomet būtų galima suprasti, kadangi pastarasis geriau ir tiksliau fokusuoja bei yra truputį aštresnis, kontrastingesnis, turi truputį platesnę diafragmą, bet dabar papildomas 1000 Lt bus sumokėtas tik už vardą.

Trumpai tariant, jei turėsite galimybę rinktis tarp šių dviejų objektyvų, tikrai rinkitės Sigma, kadangi taip sutaupysite krūvą pinigų dar vienam objektyvui, tuo tarpu nuotraukų kokybė jūsų taip pat niekada nenuvils.

Vertinimas

SIGMA 10 – 20mm f/4 – 5.6 EX DC:

 • Surinkimo, mechaninė kokybė – 8
 • Nuotraukų kokybė – 8,5
 • Kainos ir kokybės santykis – 8,8
 • Bendras – 8,5

Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5 USM:

 • Surinkimo, mechaninė kokybė – 8,3
 • Nuotraukų kokybė – 8,7
 • Kainos ir kokybės santykis – 7
 • Bendras – 8

Apžvalgą atliko Gytis Dovydaitis iš www.fotofabrikas.lt/fotostudija . Technika pasiskolinta iš Fotofabrikas.lt/foto-nuoma

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
Be Sociable, Share!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *