VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.3/10 (21 votes cast)

Portreto žanras be abejonės yra pats populiariausias tarp fotografų. Juk visi tik gavę fotoaparatus tuoj pat skuba įamžinti savo šeimos narius, draugus, bendradarbius ar bendraklasius, ir taip toliau… Žmogus intuityviai pasiėmęs fotoaparatą nori nufotografuoti kitą žmogų. Šįkart susipažinsime su portretine fotografija – šiek tiek pasidomėsime istorija, duosiu keletą patarimų ir susipažinsime su objektyvais.

Istorija

Portretinės fotografijos buvo pradėtos daryti nuo pirmųjų fotografijos gyvavimo dienų. 1839 metais atsiradus dagerotipijai (kas tai – pakalbėsime kitą kartą) iškart buvo pastebėta, jog tai gali būti daug pigesnis ir greitesnis portretų „gaminimo“ būdas. Šią technologiją  ištobulinus tiek, kad būtų galima fotografuoti pakankamai trumpais išlaikymais portretams, ji tuoj pat išpopuliarėjo, įvairios fotostudijos atsidarė visame pasaulyje, kai kuriose būdavo padaroma iki 500 portretų per dieną. Anksčiau atsiradusi Nepsijos heliografija buvo naudojama kariniais tikslais – fotografuoti peizažus, siekiant supaprastinti mūšio taktikų ruošimą, tad galbūt sakyti jog portretas yra pirmasis fotografijos žanras nėra visai teisinga, tačiau kad tai pirmasis komerciškai sėkmingas fotografijos žanras – niekas nepasiginčys. Pirmasis portretas istorijoje buvo padarytas tais pačiais 1839 metais – tai prie dagerotipijos tobulinimo prisidėjusio žmogaus, Roberto Kornelijaus, autoportretas.

Pagrindinės tiesos

Minimalią istorijos pamoką apturėjome, dabar laikas pakalbėti konkrečiai apie fotografiją. Išdėstysiu kelias pagrindines fotografijos tiesas, kuriomis vadovaujasi kiekvienas profesionalus fotografas. Šios tiesos galioja ne tik ruošiantis fotografuoti portretus, nesvarbu ką fotografuosite – turėkite jas omeny.

Idėja

Sakoma, jog pagrindinis fotografijos elementas, be kurio nebūtų geros nuotraukos, tai yra šviesa, bet aš manau kitaip – tai idėja. Be idėjos Jūsų kadras bus banalus ir absoliučiai neįdomus, o jei yra idėja, tai šviesos, kaip pagrindinio elemento, gali ir nebelikti. Tas, be abejonės, galioja ir portretams. Prieš fotografuodami visada atsisėskite, pamedituokite ir suformuokite idėją Jūsų būsimai fotosesijai. Be abejo, galima fotografuoti ir be idėjos, tačiau be jos Jūs niekada neišlipsite iš vidutinioko liūno. Iš kur semtis idėjų? Paskaitykite knygą, paklausykite muzikos, pažiūrėkite filmą, galų gale, išeikite į gamtą – idėją suformuoti galima iš bet ko, svarbiausia yra mokėti mąstyti, o to kažin ar kas gali išmokyti, gali nebent paskatinti, tą aš ir darau 🙂

Šviesa

Šviesa yra antrasis pagal svarbumą dalykas, lemiantis fotografijos sėkmę. Suformuokite idėją, o tada gerai apmąstykite kokio apšvietimo jos išpildymui reiktų. Apšvietimas kuria visą fotografijos nuotaiką, galų gale, šviesa galima ir piešti. Nuotraukos prasmė labai skirsis, jei nufotografuosite modelį nors ir toje pačioje vietoje, tik vieną kartą esant ryškiai dienos šviesai, kitą – pilnaties spindesiui.

Kompozicija

Be žinių apie kompoziciją gero portreto taip pat nepadarysite. Jei neteko, būtinai paskaitykite praeitos savaitės straipsnį Kompozicijos Pradžiamokslis, tai kertinis ne tik portreto ar fotografijos elementas, bet ir aplamai viso vizualaus meno. Fotografuodami turėkite omenyje, kad kiekviena kompozicijos variacija gali pakeisti nuotraukos prasmę.

Patarimai

Apie esminius fotografijos elementus bendrą vaizdą susidarėme, jau dabar galėtume keliauti daryti to vieno tobulo kadro, tačiau žinių per daug nebus 🙂 Pateiksiu keletą praktinių patarimų kuriais galėsite pasinaudoti darydami kitą fotosesiją.

Akys

Akys yra pats svarbiausias portreto elementas. Spręskite Jūs, ar jos žiūrės į objektyvą, ar bus nusuktos, ar bus kadro centre, ar kur nors kampe – kiekviena variacija keis fotografijos prasmę. Žmogus intuityviai visų pirma žiūri į kito žmogaus akis, tai akys pasakoja apie žmogaus nuotaiką, išgyvenimus, savijautą, istoriją. Turėkite tą omenyje kaskart darydami portretą.

Nevenkite ilgo išlaikymo

Jei turite kantrų modelį, galite fotografuoti naktį naudojant ilgą išlaikymą. Rezultatai kartais gali būti išties įdomūs, svarbiausia yra nepamiršt eksperimentuot. Dažniausiai ilgu išlaikymu padaryti portretai žavi, nes perteikia tokią paslaptingą ir mistišką atmosferą.

Naudokite išorinę blykstę

Kartais fotografuodami naktį ar vakare susiduriate su problema, kad išlaikymas tampa per ilgas gerai ekspozicijai? Naudokite blykstę, tačiau tik ne tą, kuri būna su fotoaparatu – ji duoda apgailėtinus rezultatus. Nepagailėkite kelių šimtų litų ir įsigykite nors ir elementarią, tačiau išorinę blykstę – jos pagalba padarysite kur kas geresnes nuotraukas. Beje, neapsiribokite blykstės naudojimu tik sutemus – blykstė gali būti panaudota ir dieną.

Eduardo Girjoto nuotrauka

Ieškokite kito kampo

Jokiu būdu nesistenkite visų savo portretų padaryti naudodami tradicinę kompozicija, fotografuodami iš akių lygio, ir panašiai. Visuomet ieškokite kito kampo, taip savo portretus lengvai padarysite išsiskiriančius iš kitų ir žavinčius, svarbiausia būti originaliais.

Fotografuojant vaikus

Gražiai nufotografuoti vaikus yra daug sudėtingiau, nei suaugusius žmones – fotografuojant vaikus galioja visai kitos taisyklės. Suaugusį žmogų galite nufotografuoti ir niūriai, melancholiškai, ir šokiruojančiai, o jei taip pasielgsite su vaiku – nuotrauka kaip mat praras savo estetinę vertę ir kels pasišlykštėjimą. Fotografuodami vaikus visuomet naudokite kiek švelnesnę šviesą, visada fotografuokite atsitūpę – iš jų akių lygio.

Antras planas

Visuomet atkreipkite dėmesį ir į antrą portreto planą – jis nuotraukai suteikia kontekstą, iš antro plano mes sprendžiame kur tas žmogus yra, ką jis veikia, antras planas gali tuo pačiu ir labai papildyti fotografiją, ir nepataisomai sugadinti. Visada ruošdami idėją fotosesijai pamąstykite ir apie tai, koks bus fonas.

Atverkite diafragmą

Portretai dažniausiai tampa kur kas malonesni akiai, jei fotografuojama atvėrus diafragmą – taip pabrėžiamas fotografuojamas žmogus, jo nuotaika, tad visuomet tą darykite. Tiesa, nepersistenkite, kartais labai atvira diafragma portretui netinka. Kaip žinoti kokią diafragmą naudoti? Eksperimentuokite, padarykite kelis kadrus ir išsirinkite geriausią. Ilgainiui įgusite ir iš anksto žinosite kokios diafragmos Jums reikia.

Ieškokite įdomaus modelio

Dažnai keistas, nematytas ir įdomus modelis stipriai įtraukia į fotografiją. Plėskite pažintis, bandykite modelių ieškoti skelbimuose, jei tam skirsite pakankamai laiko, galiausiai rasite tokį žmogų, kurio pagalba Jūsų nuotrauka taps pastebėta.

Užpildykite kadrą

Kadrą užpildydami veidu išvengsite visų problemų kylančių dėl antrojo plano, pabrėšite modelį, jo išraišką ir išgyvenimus – tai taip pat įdomi portretų fotografavimo technika kartais duodanti unikalius rezultatus.

Lauros Norinkevičiūtės nuotrauka

Domėkitės profesionalų darbais

Jei nežinosite kaip atrodo aukšto lygio fotografija, gan maža tikimybė, jog patys tokią padarysite. Užsiregistruokite į įvairias fotografų bendruomenes, kelkite ten savo fotografijas, laukite kritikos ir stebėkite profesionalų darbus. Šiais, interneto laikais, toks progresavo būdas yra išties sėkmingas ir paprastas, svarbiausia būti objektyviu ir kritiką priimti ne kaip įžeidimus, o kaip patarimus.

Objektyvai

Manau, jau turėtumėte būti pasiruošę padaryti gerą portretą, bet geras objektyvas Jūsų nuotraukas tik padarys dar geresnėmis. Pateiksiu keletą pasiūlymų būsimam Jūsų objektyvui.

 • Pigi klasė
  • Canon EF 50mm f/1,8
   • Visi Canon savininkai gali pasidžiaugti šiuo objektyvu – kainuoja jis ypač nedaug, o nuotraukų kokybė puiki. Žema jo kaina sąlygoja gan lėtą autofokusą, prastą tvarkymąsi su chromatinėmis aberacijomis, tačiau fotografijų kokybė, kaip už tokią kainą, yra nuostabi.
  • Nikkor AF 50mm f/1,8
   • Tai minėto Canon objektyvo alternatyva Nikon fotoaparatams. Abu šie objektyvai yra labai panašios kokybės, tik Nikon variantas kainuoja truputį daugiau.
 • Vidutinė klasė
  • Samyang 85mm f/1,4
   • Visada gyriau ir girsiu šį objektyvą. Savo nuotraukų ir korpuso kokybe jis lenkia ne vieną daug brangesnį objektyvą, vienintelis jo minusas – autofokuso nebuvimas. Šio objektyvo video apžvalgą galite pažiūrėti čia.
  • Nikkor AF-S 50mm f/1,4
   • Tai „penkiasdešimtukų“ karaliumi tituluojamas objektyvas. f/1,4 ringe jis nugali Canon ir Sigma konkurentus. Šis objektyvas yra puikus pasirinkimas Nikon naudojančiam portretistui.
  • Canon EF 85mm f/1,8
   • O štai čia – „aštuoniasdešimtpenktukų“ karalius. Šioje kainų kategorijoje tikrai nieko geresnio portretams daryti nerasite. Taip pat galite pasižiūrėti šio objektyvo apžvalgą čia.
  • Sigma AF 28mm f/1,8
   • Jei pasakysite, jog šis objektyvas netinka fotografuoti portretams, tai didžiai suklysite. Kol jo nepabandžiau, ir aš taip maniau, tačiau vieną kartą paėmęs šio žaisliuko paleisti negali – puikus objektyvas kurio pagalba rasite įdomių kampų nuotraukų darymui.
 • Prabangi klasė
  • Canon 50mm f/1,2L
   • Ko gero, geriausias 50mm tipo objektyvas pasiūlantis ne tik nepaprastai aukštos kokybės nuotraukas, bet ir tanko stiprumo korpusą.
  • Canon EF 85mm f/1,2L
   • O štai ir 85mm klasės nugalėtojas – šiame židinio nuotolyje geriau nerasite. Aišku, ir kaina atitinkama 🙂
  • Nikkor 135mm f/2D
   • Didesnio židinio nuotolio variantas duodantis aukščiausios kokybės rezultatus. Toks židinio nuotolis sąlygos stipresnį fono suliejimą ir kiek susiplojusią perspektyvą, tačiau kartais tas yra tikrai gerai.

Be abejo, objektyvų yra tikrai daugiau, tačiau čia aš pateikiau kelis labiausiai vertus išbandymo. Jei domitės objektyvais, būtinai paskaitykite šį straipsnį – Amžinas klausimas – kaip išsirinkti objektyvą, tai ilgas rašinys supažindinantis su objektyvais iš esmės.

Ką gi, kaip ir viską apžvelgėme. Tikiuosi, jog mano darbas nenuėjo perniek ir paskaitę šį straipsnį padarysite geresnių nuotraukų, nei iki šiol. O dabar pirmyn fotografuoti! Tiesa, prieš eidami lauk užmeskite akį į straipsnį Žiemos fotografija – manau tas šiuo metu itin aktualu. Sėkmės!

Straipsnio (ir nuotraukų, kur neparašyta kitaip) autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.
Elektroninis paštas: gytis.dovydaitis@fotofabrikas.lt

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 9.3/10 (21 votes cast)
Portretinė fotografija. Pamokėlė, 9.3 out of 10 based on 21 ratings
Be Sociable, Share!

11 Comments for this entry

 • Doma parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  i ta tema dar labai siulau sita video apie zmogaus fotografavma http://www.egu.lt/mokymas/laisvalaikiui/kompozicija-zmogaus-fotografavimas-portretas-daugiaplane-fotografija-42.html

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
 • jadas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  DX formatas pas mane. tai is 35mm objektyvo gaunasi 52mm

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Taip, tokio tipo objektyvas puikiai tinka portretinei fotografijai, ypač jei naudojamas su ne pilno kadro fotoaparatu.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • jadas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Aš turiu 35mm f1,8 ar jis tinkamas portretams?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  @Arnoldas – Nebent iš bėdos. Tai nėra portretinis objektyvas, siūlyčiau įsigyti 50mm f/1,8 variantą – kaina tikrai nedidukė, o turėsite puikų portretinį objektyvą.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Arnoldas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  O portretams fotografuoti tiktu objektyvas efs 18-55mm ?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • aistra parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Labai aciu uz gerus patarimus. Laiksime ju daugiau 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  @D700 – Yra daug labai tinkančių portretams objektyvų, visų juk neišvardinsi. Paminėjau tik kelis, kurie palyginus su konkurentais, yra geriausi. Tarkim, Canon 85mm f/1,8 variantas yra tikrai geresnis, nei Nikkor 🙂
  @robert – Iš esmės, portretams tinka absoliučiai bet koks objektyvas, esmė tame, kaip jį išnaudosi. Ant ne pilnos matricos 35mm fiksas dažnai netgi geriau, nei 50mm, o ir naudojant pilną kadrą 30mm ir 35mm fiksai puikiai tinka portretams fotografuoti, svarbiausia yra mokėti šiuos objektyvus panaudoti.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Andrius parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Žodį „aplamai“ derėtų keisti žodžiu „apskritai“.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • robert parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Jei, net platesnio kampo objektyva galima naudoti portretinei fotografijai, tai kaip tiktu sigma 30mm 1.4, ar canon 35mm f2?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • d700 parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: +1 (from 1 vote)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  Kodel nepaminetas nikor AF-S 85mm 1.8G ? 🙂 labai netgi tinkamas portretams fotkinti 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *