VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.1/10 (8 votes cast)

Su kuo valgomi sisteminiai fotoaparatai?

Hibridiniai, sisteminiai, fotoaparatai be veidrodinio mechanizmo, Evil kategorijos fotoaparatai – tai fotoaparatai mažu korpusu (nebūtinai, bet dažniausiai), be veidrodinio mechanizmo, su keičiamais objektyvais (angl. Mirrorless  Interchangeable Lens Camera – MILC, yra ir kitų giminingų pavadinimų) Pagrindinis postūmis juos kuriant buvo kiek galima labiau mažinti fotoaparato korpusą, palikti galimybę keisti objektyvus, tačiau siekiant gauti tokią pat, ar net geresnę nuotraukų kokybę, kaip kad yra veidrodiniuose fotoaparatuose. Populiariai tariant, juos galima įvardinti kaip tarpinius fotoaparatus, kurie yra tarp skaitmeninių kompaktiškų neveidrodinių fotoaparatų ir veidrodinių DSLR fotoaparatų. Dydis – kaip skaitmeninio, kokybė ir funkcionalumas – kaip veidrodinio. Suprasdami tai, kad vienas svarbiausių faktorių, lemiančių nuotraukos kokybę, yra gero jutiklio (matricos) ir kokybiškos optikos derinys, tokių fotoaparatų gamintojai stengėsi šiuos du dalykus įtvirtinti minėtuose aparatuose. Tad juose puikiai įsitvirtino veidrodinio DSLR aparato jutiklis, o keičiami objektyvai jiems buvo kuriami iš naujo. Sukurti nauji objektyvai iš tikro tapo mažesniais, su retomis išimtimis, tad rezultatas kaip ir pasiektas – gautas kompaktiškas aparatas su keičiama optika, kuri leidžia gauti išties puikios kokybės nuotraukas. Tačiau objektyvai, norint gauti gerą kokybę, netapo visiškai mažais, ir , neretai,  aparatas, prijungtas prie kiek didesnio objektyvo, atrodo gan neįprastai ir juokingai. Plius dar gamintojai numatė galimybę naudoti su tokiais aparatais ir standartinių DSLR aparatų objektyvus, jungiant juos adapterio pagalba. Tad trumpai tariant, tai aparatas , ieškančiam kompaktiškumo, bet norinčiam turėti veidrodinio aparato nuotraukos kokybę.

Truputis istorijos. Šios sistemos krikštynomis galima vadinti Micro Four Thirds (Mikro Keturių Trečiųjų standartas) sistemos atsiradimą. Sistema buvo baigta kurti apie 2007 metus, o pirmasis fotoaparatas buvo išleistas 2008 metais.  Juo tapo Panasonic Lumix DMC-G1 (anonsuotas 2008 metų spalį).  Prieš tai, dar buvo išleistas Leica M8, bet jo tikru sisteminiu fotoaparatu nevadina, kadangi , nors jis turėjo didelį  jutiklį  ir keičiamą optiką, bet jis buvo padarytas kaip juostelinio fotoaparato pasekėjas, tad minėtas aparatas yra kaip atskiro tipo atstovas be veidrodinio mechanizmo (turi atskirą vaizdo ieškiklį, neturi autofokuso ir turėjo  didžiulę kainą). Toliau, 2008 metais pasirodė Sigma DP1, Leica X1, bet ir jie įvardinami kaip atskiros aparatų grupės.

Tipai: pagal dydį šie aparatai imti gaminti dviejų tipų, vieni  pagal dydį buvo beveik identiški veidrodiniam DSLR aparatui (Panasonic Lumix DMC-G1), kiti  – mažame korpuse (Sony Nex-3). Ne visi tokio tipo aparatai turi keičiamą optinę sistemą: Fujifilm X100 ir Leica X1 turi didelius jutiklius, tačiau objektyvas nėra keičiamas, jis integruotas aparato korpuse. Ne visi  šios sistemos aparatai turi didesnius (veidrodinių DSLR tipo), nei kompaktiškųjų jutiklius –  Pentax Q fotoaparatas turi nedidelį  1/2.3″ jutiklį.

Objektyvai. Sony Nex serijai šiuo metu yra gaminami 7  E tipo objektyvai, Panasonic ir Olympus  Micro Four Thirds sistemai šiuo metu tinka 14 objektyvų Panasonic (kartu ir PEN serijai), plius Olympus dar turi 8 tokių objektyvo modelius papildomai – didžiausias asortimentas (!), Samsung savai NX serijai taip pat jau turi 6 objektyvus, dabar neseniai Nikon išleistiems  Nikon 1 serijos aparatams taip pat jau galima rasti 4 objektyvus.

Jutiklis. Mažiausius jutiklius iš šios klasės aparatų turi Pentax Q –  1/2.3″, toliau Nikon 1 serija – 13.2mm × 8.8mm, toliau, Micro Four Thirds fotoaparatai (Olympus, Panasonic)- 18 mm × 13.5 mm, o didžiausi jutikliai – Sony NEX ir Samsung NX –  25.1 × 16.7 mm. Galime būti šališki, tačiau kokybės požiūriu didesnis jutiklis vertinamas palankiau, nors jis ne vienintelis faktorius, lemiantis koybę nuotraukoje. Daug ką reiškia ir optika, programinė įranga ir dar daugybė dalykų.

Pliusai.

Mažas korpusas. Daug žadantis kompaktiškumas turi ir savų minusų – valdymas sutraukiamas į kelis mygtukus, funkcijas rasti darosi vis sunkiau, mažą korpusą sunkiau sugrabalioti didesnėmis letenomis.

Keičiama optika. Objektyvai keičiami, juos galima jau be vargo įsigyti. Jie taip pat mažesni už DSLR objektyvus. Asortimentas pastoviai didinamas (bet dar aiškiai jų trūksta). Nusipirkus perėjimą (nesąmonė – kas pirks perėjimą, kurio kaina kaip naujo objektyvo), galima naudoti veidrodinių aparatų objektyvus, tiesa, su tam tikromis išlygomis – dauguma neturės autofokuso. Didžiausia palaima tokį aparatą naudoti su objektyvais – blyneliais (fiksuoto židinio nuotolio), ir kokybė tampa puikia, ir komplektas tampa tikrai kišeniniu.

Kokybė – nuotraukoje puiki, kaip veidrodinio. Bet kai kurie gamintojai jau ima gudrauti, žadėtas DSLR tipo jutiklis kai kuriuose sisteminiuose aparatuose staiga sumažėjo, tiesa, ne sumažėjo, o jau suprojektuotas toks (didelis jutiklis ir buvo vadinamas tokių aparatų privalumu).

Garsas – kadangi nėra veidrodinio mechanizmo, tokie aparatai veikia išskirtinai tyliai.

Stabilizavimo sistema – vienybės nėra, priklauso nuo modelio, kai kuriuose yra korpuse, kai kuriuose – objektyve.

Minusai.

Kaina. Sisteminiai vis dar kainuoja daugiau, nei pradinio lygmens DSLR veidrodiniai, nors sisteminiai ir buvo kurti kaip alternatyva veidrodiniams, tačiau mažesnės kainos dar reiks palaukti. Nors kai kurie gamintojai aiškiai parodė kainų mažėjimo tendencijas (atpigo Olypus PEN, Panasonic G, Sony NEX), tačiau dar ne tiek, kad taptų labiau perkami už veidrodinius.

Optika – vis dar trūkumas, asortimentas ne toks, kad konkuruotų su DSLR (išskyrus  Panasonic ir Olympus ). Ir optikos kaina – kai kurie objektyvai jau įkandami eiliniam pirkėjui, bet pažiūrėjus į kokį universalesnį ar tele objektyvą – „atšoka“ fantazija. Perėjimas į standartinę optiką – kosminė kaina (perėjimas kainuoja kaip naujas objektyvas), plius perėjimas vis dar negarantuoja automatinio fokusavimo galimybės su tam tikrais objektyvais.

Nėra vaizdo ieškiklio (daugumoje), visas vaizdas tik ekrane, o kai fotografuojame saulės atokaitoje, net ir pats geriausias ekranas išblunka.

Blykstė – turi tik nedaugelis (įvairiai). Kai kurių Nex – komplekte yra (mažytė, uždedama), kai kurių – integruota, kitų – dažniausiai perkamos atskirai, jei komplekte nenumatyta. Bet  blykstės – mažos galios. PEN serijai tinka veidrodinių, NEX – kitos – netiks (tiesa, Nex-7 jau turi iššokančią vidinę ir papildomą jungtį išorinei).

Ateitis – žadama gera. Planuoja net išstumti veidrodinius.  Jei kaina keisis į geresnę pusę – puiku. Bet dar toks postūmis tik laukiamas. Kaip  laukiama ir geresnio objektyvų asortimento. Užsieniečiai su geresnėmis pajamomis jau tokiais aparatais džiaugiasi. O mes dar palauksime geresnių laikų. Kartu su esamais DSLR. Bet kas nori kompatiškumo ir DSLR kokybės – kodėl gi ne.

O,  štai, mano manymu, kas turėtų būti perkama.

Kokybė, funkcionalumas:

Panasonic Lumix DMC-G3 su 14-42mm ir 45-200mm

Sony Alpha NEX-5N su 16mm ir 18-55mm objektyvais

Olympus PEN E-PL3 su 14-150mm objektyvu

Kokybė ir kompaktiškumas  už  mažą kainą:

Sony Alpha NEX-3 su 16mm objektyvu

Olympus PEN E-PL1 su 14-42mm objektyvu

Panasonic Lumix DMC-GF3 su 14mm objektyvu

Kokybė:

Olympus PEN E-P3 su 17mm objektyvu

Atgaiva sielai:

FujiFilm FinePix X100 –  nors ir ne su keičiamais objektyvais

Ekskliuzyvas:

Pentax Q su 8.5 mm objektyvu

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 7.1/10 (8 votes cast)
Su kuo valgomi sisteminiai fotoaparatai?, 7.1 out of 10 based on 8 ratings
Be Sociable, Share!

3 Comments for this entry

 • Gintautas parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: -1 (from 1 vote)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Ačiū už pastabą, pataisiau, buvau pražiūrėjęs.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • vaidas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Cituoju jusu klaida apie blykstes :
  ..Nex-5n jau turi iššokančią vidinę..

  Deje, NEX-5N modelis neturi iššokančios vidinės blykstes, ji pridedama atskirai kaip priedas, ja reikia prisimontuoti.
  Iššokančią vidinę blykstę turi vienintelis naujausias NEX-7 modelis.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Gina Raižytė parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Taip ir toliau, Gintautai! Laukiam daug daug daug tokių straipsnių 🙂

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *