Timelapse – kas tai?

sausio 25, 2012
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 8.1/10 (9 votes cast)

Nerijaus Dambausko darbas "Hjelmeland"

Ar kada svajojote keliauti laiku? Be abejo, kad taip, tą darė visi, tai antgamtiška ir magiška. Ką gali pasiūlyti timelapse? Iš dalies, kelionę laiku. Tai nėra nei fotografija, nei video, tai lyg fotofilmas, kurį žiūrėdami galime valandas, dienas, mėnesius ar net ištisus metus trunkančius įvykius pamatyti per keletą minučių. Tarkime besiskleidžiantį gėlės žiedą, didėjantį būsimos mamos pilvuką, ar besisukantį Paukščių Taką danguje. Tai ne tik įdomus, bet ir turiningas užsiėmimas – jo dėka pamatysite tokių dalykų, kurių plika akimi niekaip neįžiūrėtumėt dėl jų lėtumo. Kaip tai padaroma? Fotoaparatas užprogramuojamas padaryti po nuotrauką kas kažkiek laiko, tarkim, kas minutę, vėliau nuotraukos sujungiamos į filmuką, o ko reikia, kad galėtumėte pradėti? Tą pabandysiu šįkart ir papasakoti.

Išsirinkite ką fotografuosite

Viena pagrindinių sėkmingo timelapse filmuko paslapčių – įdomus ir originalus fotografavimo objektas ar scena. Iš kur gauti įkvėpimo? Patyrinėkite geriausius timelapse filmukus patalpintus Vimeo svetainėje, suprasite timelapse filmukų estetiką ir galiausiai Jums šaus įdomių minčių!

Išsiaiškinkite kokiu intervalu reikės fotografuoti

Jei jau išsirinkote ką fotografuosite, turėtumėte maždaug įsivaizduoti kokios trukmės filmuko norėsite, ir kiek maždaug trunka tai, ką fotografuosite. Pavyzdžiui norite įamžinti besiskleidžiantį gėlės žiedą, tai nefotografuosite kas 10 minučių – filmukas išeis per trumpas, jei žiedas išsiskleidžia per, tarkime, tris valandas. Turėkite omenyje kaip greitai keičiasi jūsų žadamas fotografuoti vaizdas.

Kokio intervalo filmukui reikės išsiaiškinti nėra labai sudėtinga, naudokimės paprasta matematika. Paimsiu paprastą pavyzdį – filmuko pagalba norime atgaivinti žūvančią gėlę nufotografavę jos susiskleidimą nuo vandens trūkumo, ir jį, montavimo programos pagalba, atsukę atbuline eiga. Paprastai filmuose yra naudojamas 24~30 kadrų per sekundę dažnis, tad pasirinkime 24 – taip filmuke vaizdai keisis nepastebimai ir gėlė išties atrodys atgyjanti. Kiek norime, kad filmukas tęstųsi? Tarkime, 30 sekundžių. Dabar tiesiog 24 padauginame iš 30 ir gauname bendrą kadrų skaičių, kuris bus reikalingas filmukui, tai yra 720.

Galutinis klausimas – kokiu intervalu reikės fotografuoti? Tiesiog reikia išsiaiškinti kiek laiko truks mūsų norimas įamžinti įvykis. Tarkime – mūsų fotografuojama gėlė negavusi vandens susiskleidžia per 4 valandas. Dabar 4 valandas turime paversti į sekundes – turime 14 400 sekundžių, padaliname iš kadrų skaičiaus, kurio mums reikės – 14 400 / 720, gauname 20 – tokiu sekundžių intervalu reikės užprogramuoti fotoaparatą nuotraukų darymui.

Puiku, fotografavimas suplanuotas, beliko jo imtis!

Fotografavimas

Visiškai nesvarbu kokį fotoaparatą turite – veidrodinį ar kompaktinį, timelapse filmukus galite daryti netgi su internetine kamera.

Ir lygiai taip pat nesvarbu ką ruošiatės naudoti – bet kokiu atveju būtina naudoti trikojį, ar ką panašaus. Viso fotografavimo metu fotoaparatas negali sujudėti, tad įsitikinkite jo stabilumu.

Jei fotografuojate veidrodiniu fotoaparatu, pats geriausias būdas tą daryti, yra naudojant nuotolinį pultelį. Praktiškai visuose yra funkcija leidžianti užprogramuoti nuotraukų darymo dažnį, tarkime, kaip mūsų aptartame atvejyje, po nuotrauką kas 20 sekundžių. Tokiu atveju jums reikės tik įvesti nustatymus ir galėsite fotoaparatą palikti vieną – jis dirbs be Jūsų pagalbos.

Jei naudojate Canon, siūlome Canon TC-80 N3 nuotolinį pultelį, jei Nikon – MC-36, jie turi visas funkcijas kokių aplamai gali prireikt, tame tarpe – ir fotografavimo intervalais.

Kokius nustatymus naudoti pačiame fotoaparate?

 • Naudokite JPEG – šimtai RAW nuotraukų ne tik, kad užima labai daug vietos, bet bus tikras galvos skausmas bandant juos apdoroti.
 • Sumažinkite nuotraukų rezoliuciją iki 1920 x 1080 – darant filmuką didesnės tikrai neprireiks, tai Full HD rezoliucija, juolab kad taip ženkliai sutaupysite vietos kortelėje.
 • Naudokite M režimą – visus nustatymus nustatykite rankiniu būdu, kad fotoaparatas fotografavimo eigoje nesugalvotų jų keisti, antraip galite gauti labai skirtingas nuotraukas.

Kas liečia išlaikymo nustatymus, nepabijokite eksperimentuoti – fotografuodami judrias gatves pasirinkite ilgesnį išlaikymą, kad nuotraukoje judantys objektai išeitų susilieję – taip gausite įdomų efektą, nes viskas, kas judės, bus praradę savo tikrąsias formas ir labiau primins vaiduoklius.

Jei fotografuojate „muiline“, gerai pasikniskite jos nustatymuose – nemaža dalis aukštesnės klasės kompaktinių fotoaparatų turi timelapse funkciją, tad Jums netgi neprireiks jokio nuotolinio pultelio ar specialios programinės įrangos kompiuteryje. Na, o jei fotoaparatas tokios funkcijos neturi, galite naudoti tokius įrenginius, kaip Pclix XT ar specialią programinę įrangą dažnai parduodamą kartu su fotoaparatu.

Norėdami daryti timelapse filmuką su internetine kamera susidursite su mažiausiai techninių problemų – pakanka parsisiųsti tokią programinę įrangą, kaip Flix, ir pradėti!

Dar keletas patarimų – nepamirškite prieš fotografavimą ištuštinti atminties kortelės, pakrauti fotoaparato ir pasiruošti patogų nešiojamą krėslą – fotoaparato be priežiūros verčiau ilgam nepalikti, o patogus krėslas ilgam fotoaparato saugojimui čia labai pagelbės.

Nuotraukų redagavimas

Jei esate nepatenkinti gautomis fotografijomis, arba norite šiek tiek pakoreguoti jų šviesumą ir kontrastą, tą turbūt geriausia padaryti naudojant Photoshop programą. Tiesiog susikurkite atskirą action’ą su visais reikiamais atlikti veiksmais, ir naudodami batch komandą šį action’ą pritaikykite visoms Jūsų filmuko nuotraukoms.

Filmuko sujungimas

Yra begalės nemokamų programų skirtų timelapse filmuko kūrimui, paprasčiausia iš jų – Windows Movie Maker. Tiesiog importuokite visas nuotraukas į programą, edit skiltyje pasirinkite kas kiek laiko turėtų nuotraukos keistis, ir jau turite filmuką. Kitas būdas – naudojant Apple Quicktime Pro 7 File skiltyje pasirinkite Import Image Sequence, ir turėsite paruoštą video failą. Pridėti įvairius spalvų filtrus, titrus, ir panašiai, galėsite šį filmuką importavę į Jūsų mėgstamiausią montavimo programą. Beje, jei naudojate Adobe Lightroom, turėkite omenyje, jog ši programa taip pat turi funkciją timelapse filmukams montuoti.

Būkite kūrybingi!

Timelapse yra ta sritis, kurioje kūrybingumas ir originalumas yra tiesiogiai proporcingas sėkmei – ieškokite įdomių vietovių, situacijų, objektų, ir fotografuokite. Padarykite ištisus montažus iš jau Jūsų sukurtų timelapse filmukų, dalyvaukite timelapse fotografų bendruomenėse, tobulėkite, ir galiausiai galbūt netgi uždirbsite iš to pinigų, kaip žmonės kuriantys TimeScapes filmą 🙂 Tiesiog nepamirškite eksperimentuoti!

Neskaičiusiems antros pastraipos – keletas įspūdingų timelapse filmukų įkvėpimui:

Jei turite klausimų ar patarimų, drąsiai rašykite komentarų skiltyje, ačiū!

Straipsnio autorius Gytis Dovydaitis iš fotofabrikas.lt/fotostudija.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 8.1/10 (9 votes cast)
Timelapse - kas tai?, 8.1 out of 10 based on 9 ratings
Be Sociable, Share!

11 Comments for this entry

 • M parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  canon powershot sx170 is ar yra timelapse funkcija ar reikia pultelio? Ir ar tokiam modeliui yra pulteliu?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Povilas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Tikrai neblogas straipsnis tik pamiršote paminėti ir aprašyti smagiausią dalyką. Geriausi timelapsai yra iš hdr nuotraukų. Tame beveik visas smagumas. Iš tokių fotkių visas grožis. Tai tikrai turite aprašyti atsižvelgiant kad tai foto forumas.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • stasiukas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  „Naudokite M režimą – visus nustatymus nustatykite rankiniu būdu, kad fotoaparatas fotografavimo eigoje nesugalvotų jų keisti, antraip galite gauti labai skirtingas nuotraukas.“
  *ypac debesys plaukioja. kad gautumete nedaeksponuotus arba pereksponuotus kadrus.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Algirdas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Sveiki. Kiek panašus galbūt klausimas būtų, kaip ir prieštai, kaip vadinasi lietuviškai ir angliškai ta funkcija, kuri leidžia fotografuoti fotoaparatu kas kelias sekundes ar minutes? T.y. fotoaparatas turi turėtų būtent tokią funkcija, tai jinai kažkaip vadinasi. Klausiu todėl, kad turiu nebloga fotoaparatą, aišku ne iš naujausių, ir tiksliai nežinau, ar yra ta funkcija. Kiek pats ieškojau, tai neradau. Fotoaparatas Pentax K200D. Dėkoju už atsakymus.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Dariau, deja, tačiau Pclix XT turbūt bus vienintelė išeitis. Jūsų fotoaparato modelis gan senas, dėl to nauji Olympus nuotoliniai pulteliai su juo neveiks, nebent paieškotumėte neoriginalių, tačiau jų kokybė, taip sakant, labai ant klaustuko.
  Marki, fotografuojant intervalais visų pirma, tai sutaupoma vietos, yra lengviau apdirbti medžiagą – pafilmuoti 2 valandas galite, bet ar galėsite 6, ar dar daugiau? Kitas reikalas – naudojant veidrodinį (ar gerą skaitmeninį) fotoaparatą fotografuojant išgaunama geresnė, detalesnė kokybė. Dar vienas skirtumas – filmuojant baterija laiko daug kartų trumpiau, nei fotografuojant intervalais.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Markis parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Sveiki, norėjau paklausti, turiu išties neblogą kamerą, su ja daug ką galimėtų nuveikti, o va noriu dirbti su šita sritimi „timelapse“, o kamera yra tokia Panasonic HDC-SD60, išpradžių kol neradau jūsų straipsnio paprastai filmuodavau vaizda ir visai neblogai gaudavosi, pvz debesis filmuodavau 2 valandas, paskui pagreitindavau ir išties gražiai išeidavo, tad norėjau paklausti ar tai ne tas pats kas fotograuoti ten kas kelias sekundes? Ir šiaip dabar paieškojau toks funkcijos kad fotografuotu kas kelias sekundes, net neradau, nėra tikriausiai tokios funkcijos mano kameroje.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Darius parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Fotoaparate Olympus SP 570 UZ yra timelapse funkcija, tik bėda tame, kad mažiausias galimas fotografavimo intervalas 1 minutė, o kadrų skaičius vienu nustatymu tik iki 99. Įtariu, kad be jūsų minėto Pclix XT neišeis nieko pakeisti.O gal FOTOFABRIKAS turi ką pasiūlyti?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Lukai, tam naudojami specialūs programuojami bėgeliai. Juos galima pasidaryti ir patiems, tačiau programuojamiems (kad judėtų automatiškai priklausomai nuo fotografavimo dažnio ir trukmės) reikia nemažai žinių. Paieškokite Timelapse Slider internete 🙂

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Lukas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  O as niekaip nesuprantu kaip jie padaro ta efekta, kad vaizdas slenka i viena sona arba žemyn, juk su tripodu visa diena nevaiksto ir nestumdo po 1cm kas kiekviena kadra :DD ? Čia editinimo navarotai?Ar kas ?..

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Turbūt nepakankamai aiškiai parašiau – kuo daugiau kadrų per sekundę, tuo vaizdas stabilesnis ir tolygesnis, tiesiog darant timelapse su veidrodiniu fotoaparatu nelabai yra prasmė naudoti daugiau, nei 24 kadrus per sekundę – bereikalingai bus varginamos užuolaidėlės.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Justinas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

  „Paprastai filmuose yra naudojamas 24~30 kadrų per sekundę dažnis, tad pasirinkime 24 – taip filmuke vaizdai keisis nepastebimai ir gėlė išties atrodys atgyjanti.“ O jeigu pasirinkus 30 kadrų per sekundę? matys kažkokie striginėjimai vaizdo įraše ar kaip? 🙂

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 5.0/5 (1 vote cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *