Žiemos fotografija

gruodžio 5, 2010
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)

Kaip tik žengiame į nuostabų metų laiką – žiemą. Ne paslaptis, jog žiemos metu galima pamatyti nuostabių vaizdų ir kiekvienas fotografas tiesiog privalo juos įamžinti! Tačiau dažną fotografijos mėgėją atbaido gana sudėtinga žiemos fotografijos specifika ir sudėtingos oro sąlygos. Šįkart pabandysime parodyti, jog žiema nėra tokia baisi, kaip atrodo, ir likti namuose, kuomet lauke -20, tikrai nėra prasmės, jei mėgstate fotografuoti.

Technikos patarimai

Visų pirma, norint fotografo darbą atlikti kokybiškai, verta pasirūpinti savo fototechnika. Žiemos metu, kuomet oro temperatūra būna itin žema, fototechnikos prižiūrėjimas skiriasi nuo įprasto, kadangi tenka atkreipti dėmesį į detales, apie kurias paprastai nereikia net susimąstyti. Pateikiame keletą pagrindinių patarimų ir pastebėjimų susijusių su fototechnika.

Papildoma baterija

Esant žemai temperatūrai fotoaparato baterijos atlaikys kur kas mažiau nei įprasta, tad logiškiausia būtų turėti dar vieną papildomą bateriją. Nepamirškite jos laikyti vidinėje palto kišenėje tam, kad ji būtų šilta. Tai reikš, kad ji, pradėta naudoti, taip greitai neišsikraus.

Rūpinkitės energijos saugojimu

Netgi turint papildomą bateriją, tikrai nesinorės jos sušalusiomis rankomis graibstyti vidury pusnynų, todėl būtina labiau rūpintis energijos saugojimu. Visų pirma, išjunkite padarytų nuotraukų peržiūros funkciją, kadangi daugiausia energijos suvartoja būtent ekranas. Jei kils abejonių, dėl kadro kokybės, konkrečias nuotraukas peržiūrėsite peržiūros režime. Taip pat fotoaparato nustatymuose sumažinkite ekrano šviesumo lygį. Manau, savaime aišku, jog „Live View“ režimas taip pat turėtų būti nenaudojamas, kadangi jis vartoja dar daugiau energijos. Taip pat jei fotografuojate gero apšvietimo salygomis, būtinai išjunkite vaizdo stabilizaciją, nes ši funkcija taip pat vartoja daug energijos, o esant aukštam aplinkos šviesiui, kas dėl sniego žiemą itin būdinga, vaizdo stabilizacijos tikrai neprireiks. Dar vienas procesas, stipriai mažinantis baterijos gyvavimo laiką, tai fokusavimas. Išjunkite „continuous“ autofokusą, nustatykite jį į rankinį arba „single-shot“, nebent būsite tikri, jog jums reikia būtent „continuous“ autofokuso.

Pasiimkite didesnės talpos atminties korteles

Visada fotoaparate laikykite didesnę atminties kortelę nei jums atrodo, kad reikia. Tai galioja visiems metų laikams, o ypač žiemai – nustoti fotografuoti ir ledinėmis rankomis maigant mažus fotoaparato mygtukus ieškoti nereikalingų nuotraukų, kurias ištrynus atsilaisvintų vieta naujiems kadrams, sutikite, tikrai nėra malonu, ir jūs tikrai nenorite papulti į tokią situaciją.

Šiltai laikykite savo trikojį

Kartais tiesiog neįmanoma atsispirti vadinamajai trikojo priklausomybei, kuomet be jo negalite išeiti iš namų. Jei jau taip nutiko ir einate į žvarbią žiemą su trikoju, pasistenkite jį laikyti šiltai. Turėti reikalų su šaltesnėmis už ledą aliuminėmis trikojo kojomis tikrai niekas nenori. Geriausia yra naudoti įdėklus trikojo kojoms – dalis trikojų parduodami kartu su jais. Taip pat galima jų įsigyti, arba geriausia – pasigaminti patiems. Pati paprasčiausia išeitis, tai tiesiog apvynioti trikojo kojas izoliacine juosta. Taip labai paprastai išsisuksite nuo nemalonių situacijų bandydami lauke ištraukti ledines trikojo kojas.

Šalčio ir šilumos kontrastai nėra gerai

Tad geriausia yra fotoaparatą laikyti šaltai ir nebandyti jo šildyti. Fotoaparatui šaltis nekenkia, tačiau kenkia drėgmė, o ji susidaro ant šalto paviršiaus atnešus jį į šiltą aplinką. Kuomet gabenate fotoaparatą automobiliu, geriausia būtų automobilyje nusistatyti maždaug 0 °C temperatūrą. O jei kelionė laukia ilga, kondensato galima išvengti fotoaparatą įdėjus į paprasčiausią plastikinį maišelį, taip neteks šalti automobilyje. Parsinešus fotoaparatą iš lauko, tikrai nederėtų iškart jo jungti. Fotoaparatas atšyla maždaug per valandą ar dvi, tad geriausia būtų būtent tiek ir palaukti. Žinoma, jei labai nekantraujate peržiūrėti nuotraukas, tą darykite ne fotoaparate, o išėmę atminties kortelę ir ją prijungę prie kompiuterio ar televizoriaus. Fotoaparatas iš šaltos aplinkos atneštas į šiltą prie savęs traukia drėgmę – ore esantis vanduo dėl žemos fotoaprato temperatūros kondensuojasi ir nusėda ant jo. Įjungus fotoaparatą, kuomet jis visas drėgnas, gali grėsti nepataisomi gedimai fotoaparato mikroschemose.

Bendri fotografijos patarimai

Ką gi, savo fototechniką kaip ir paruošėme kelionei laukan. Dabar reikia pasiruošti patiems. Pateiksime keletą bendrų patarimų, susijusių su pačia fotografija žiemą.

Nufotografuokite iš pirmo karto

Pasistenkite viską nufotografuoti iš pirmo karto. Tikrai nemalonu, kuomet kelias valandas praleidę šaltyje grįšite namo ir pamatysite, jog nuotraukos ar tai per mažai aštrios, ar per daug išdegusios ir panašiai. Tad geriausia būtų iš karto fotografuoti įvairiais nustatymais, o dar geriau – RAW formatu, taip netgi netyčia neatitaikius reikiamų nustatymų, viską bus galima lengvai pakoreguoti kompiuteriu.

Nustatykite ekspozicijos korekciją

Žiemą, kuomet daug sniego, aplinka būna itin šviesi, o fotoaparatas teikia prioritetą vidutiniams tonams ir dėl to sniegas nuotraukose dažniausiai išeina pilkšvas dėl per mažo automatiškai nustatyto išlaikymo. To galima išvengti rankiniu būdu nustatant išlaikymą arba tiesiog pakeičiant ekspozicijos korekciją į +1EV ar +2EV reikšmę. Geriausia yra padaryti keletą nuotraukų skirtingais išlaikymais, tai yra, nustačius skirtingas EV reikšmes. Tačiau dažnai to neleidžia sąlygos, be to taip gaištamas laikas, tad geriausiai šią problemą išsprendžia fotografavimas RAW formatu, kadangi tam tikrus ekspozicijos neatitikimus bus galima pakoreguoti kompiuteriu.

Atkreipkite dėmesį į kompoziciją

Žiemą, kuomet viskas nusėta baltu sniegu, sumažėja detalių kiekis, tad reikia kur kas daugiau dėmesio skirti kompozicijai. Taip pat galite fotografuoti nespalvotu režimu, taip tik dar labiau pabrėždami kompoziciją ir, galbūt, prisimindami senus laikus su nespalvotais juostiniais fotoaparatais.

Šiltai apsirenk!

Paskutinis, bet turbūt svarbiausias patarimas – šiltai apsirenk! Skamba, kaip mamos moralas, bet tai tiesa. Drebančiomis rankomis tikrai ne kažką ir benufotografuosite. Neverta vaidinti ugninio žmogaus ir eiti į lauką mažai apsirengus. Žiemą drabužių nebus per daug, tad pasirūpinkite viskuo: nuo vilnonių kojinių ir storos kepurės iki šilto apatinio trikotažo. Jei yra galimybė, itin patogu naudoti slidininko kelnes – jos nepraleidžia šalčio ir drėgmės, tad mūvėdami jas ne tik galėsite nebijoti jokio sniego karo, bet ir be jokios baimės sušalti, galėsite atsigulti ant sniego ir fotografuoti nuostabius žieminius makro peizažus. O jei išsiruošėte į itin ilgą pasivaikščiojimą esant žemai oro temperatūrai, Jums gali būti naudingi ir cheminiai kūno šildytuvai, kurie puikiai šildo kūną valandą ar dvi. Jų lengvai rasite vaistinėse, taip pat šių šildytuvų kaina nėra didelė – ji svyruoja nuo 4 iki 20 Lt.

Idėjos fotografijoms

Jau lyg ir pasiruošėme išvykai, liko tik pasirankioti minčių nuotraukoms!

Makro

Žiemos specifika – sniegas ir ledas. O tai juk tikri gamtos stebuklai ir iš arti galima akivaizdžiausiai pamatyti jų grožį, tad žiema yra puikus metas makro fotografijai.

Nijole Šimonienė "Sapnavau aš žiemą..."

Nijole Šimonienė „Sapnavau aš žiemą…“

Spalvos

Kadangi žiemą visa aplinka būna balta, labai lengva išskirti spalvotus objektus. Naudokite įvairius ryškiaspalvius motyvus, norėdami savo nuotraukai suteikti gylio ir paslapties.

Kosmonautikos_Inžinierė "Raudono Šaliko Žmonės - Pabėgimas"

Kosmonautikos_Inžinierė „Raudono Šaliko Žmonės – Pabėgimas“

Minimalizmas

Žiemą tiek mažai detalių, visur, kur pažvelgsi – balta. Tai puiki proga fotografuoti minimalistinius peizažus.

Audrius (abphoto.lt) "Sniego fone"

Audrius (abphoto.lt) „Sniego fone“

Saulėtekiai

Žiemos saulėtekiai ypatingi – prie neužšalusių vandens telkinių, esant itin žemai temperatūrai, dažnai atsirada nuostabus rūkas. Išties derėtų prisiversti ir nufotografuoti vieną tokių saulėtekių.

Rimantas (RB) "Saulėtekis ir minus 28"

Rimantas (RB) „Saulėtekis ir minus 28“

Portretas

Nereikia bijoti šalčio – įkalbinkite potencialų modelį lįsti laukan, kadangi žiema yra ypatingas laikas originalių portretų fotografijai.

Saulius Dainauskas „kadaise…žiemą…“

Paukščiai

Pakabinkite lesyklėlę ir laukite, kol paukščiukai atskirs palesti. Naudodami teleobjektyvą turėsite galimybę padaryti labai mielų kadrų jų nenubaidydami.

Virginijus Stumbrys "vėl la la la"

Virginijus Stumbrys „vėl la la la“

Peizažai

Žiema – tai nuostabus metų laikas peizažams, o pasitelkus šiek tiek fantazijos, galima padaryti ypač įdomias nuotraukas. Plačiakampis objektyvas čia bus pats naudingiausias.

Arūnas Zabulionis „Kada žiema ateis…“

Naktis

Žiema, tai vienintelis metų laikas, kuomet netgi naktį būna šviesu. Ar dar verta sakyti, jog visiškai nėra prasmės praleisti nuostabius momentus naktiniams žiemos peizažams?

Laimonas Ciunys "Naujametinė naktis"

Laimonas Ciunys „Naujametinė naktis“

Marš į lauką!

Ką gi, lyg ir pasiruošėme kelionei į lauką. Nepamirškite stengtis galvoti kitaip nei kiti, pastebėkite detales ir neįprastus motyvus, būtinai būkite originalūs ir nekopijuokite – tai kelias į pripažinimą fotografijoje. O dabar sėkmės ir nesušalkite!

Patarimus rašė Gytis Dovydaitis iš http://www.fotofabrikas.lt/fotostudija

Jūsų žiemiškų nuotraukų laukiam konkurse „Balta Balta kur dairais

Turite kitų patarimų?

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
Žiemos fotografija, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Be Sociable, Share!

3 Comments for this entry

 • Jonas parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Nesutikčiau su patarimu fotografuoti nespalvotai. Iš spalvotos nuotraukos padaryti nespalvotą su kompiuteriu vieni juokai. O iš nespalvotos paryti spalvotą – daug sunkiau.

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • GytisD parašė:
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  Dėkui už pastebėjimą – klaida ištaisyta.

  VN:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
 • Marius parašė:
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0 (from 0 votes)
  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

  „ore esantis vandenilis dėl žemos fotoaprato temperatūros kondensuojasi ir nusėda ant jo“

  gal vanduo ar vandens garai?

  VA:F [1.9.20_1166]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *